Aktualności Europa

Belgia - opłaty elektroniczne

Od 1 kwietnia 2016 roku system uiszczania opłat drogowych w Belgii przy pomocy eurowiniet (dla pojazdów powyżej 12 ton) zostanie zastąpiony systemem elektronicznego poboru myta z urządzeniem Viapass. Obowiązek opłaty za przejazd obejmie pojazdy o powyżej 3,5 tony i będzie obejmował 3 regiony w Belgii. Opłaty będą naliczane za przejechany kilometr.

Prawdopodobnie średnie stawki opłat wyniosą ok. 0,15€ za przejechany kilometr. Viapass będzie oparty na technologii satelitarnej. Aby opłacić przejazd, trzeba będzie nabyć urządzenie pokładowe OBU. Depozyt będzie wynosił ok. 150 euro. Opłaty będzie można wnosić za pomocą systemu post-paid lub pre-paid. Więcej informacji można znaleźć na stronie VIAPASS.

Austria - Przywrócone kontrole graniczne

Austria zdecydowała o zawieszeniu zasad Schengen na swoich granicach. Od 17 stycznia obowiązują kontrole graniczne na przejściach. Przypominamy, że wszyscy uczestnicy podróży ( w tym dzieci i niemowlęta) muszą posiadać ważny dokument tożsamości - paszport lub dowód osobisty.

Słowacja- nowy system poboru opłat od 01.01.2016

Od 01.01.2016 roku Słowacja wprowadza elektroniczny sysytem poboru opłat. Winietę należy zakupić dla pojazdu, a w przypadku zespołu pojazdów również dla przyczepy. Rodzaj oraz wymaganą liczbę winiet w zależności od rodzaju i maksymalnej dopuszczalnej wagi pojazdu:

Pojazd -  pojazdy samochodowe lub zespoły pojazdów do 3,5 tony, pojazdy silnikowe kategorii M1 niezależnie od maksymalnej dopuszczalnej masy całkowitej
Zespół pojazdów - zespół pojazdów silnikowych składający się z pojazdu silnikowego kategorii M1, N1, M1G lub N1G niezależnie od maksymalnej dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów

Winiety dla pojazdu silnikowego maksymalną masą całkowitą do 3,5 tony oraz dla pojazdów silnikowych kategorii M1 niezależnie od ich największej dopuszczalnej masy całkowitej:

1 rok - 50€ (ważna od dnia 1 stycznia danego roku kalendarzowego (lub od dnia zakupienia jej przez klienta w danym roku kalendarzowym) do dnia 31 stycznia następnego roku kalendarzowego)
30 dni - 14€ (ważna przez okres 30 dni, licząc od dnia wskazanego przez klienta w chwili zakupu włącznie z tym dniem)
10 dni - 10€ (ważna przez okres 10 dni, licząc od dnia wskazanego przez klienta w chwili zakupu włącznie z tym dniem)

Winiety dla przyczep kategorii O1 a O2 wchodządzych w skład zespołu pojazdów:

1 rok - 50€ (ważna od dnia 1 stycznia danego roku kalendarzowego (lub od dnia zakupienia jej przez klienta w danym roku kalendarzowym) do dnia 31 stycznia następnego roku kalendarzowego)
30 dni - 14€ (ważna przez okres 30 dni, licząc od dnia wskazanego przez klienta w chwili zakupu włącznie z tym dniem)
10 dni - 10€ (ważna przez okres 10 dni, licząc od dnia wskazanego przez klienta w chwili zakupu włącznie z tym dniem)

Winiety będzie można nabyć w punktach obsługi, a także w automatach samoobsługowych i za pomocą aplikacji mobilnej.

Francja

Od 01.01.2016 osoby poruszające się na motocyklach zobowiązane są do wożenia ze sobą kamizelek odblaskowych i używania ich w przypadku awarii na drodze. Za brak kamizelki grozi mandat w wysokości 135€.

Francja-Belgia

Francja wprowadziła wzmożone kontrole graniczne oraz celne dla pojazdów przekraczających granicę z Belgią.  Kontrole prowadzone są na autostradach:
A22 w Rekkem
A27 w Baisieux
A2 w Thivencelles
A 16 w Bray-Dunes

Obowiązuje jeden pas ruchu.

Rosja

Od 15 listopada w Rosji wprowadzono system satelitarnych opłat drogowych - PLATON.  Rosyjski system będzie pobierać opłaty od ciężarówek o masie całkowitej ponad 12 ton za przejazdy po sieci 50 tys. km dróg federalnych. Do końca lutego przyszłego roku za każdy kilometr przejechanej trasy przewoźnik będzie musiał zapłacić 1,53 rubla (teraz to równowartość ok. 9 groszy), a od marca 2016 r. do końca 2018 r. stawka wzrośnie do 3,06 rubla (18 groszy).

Francja

Od 15 listopada Francja przywraca tymczasowo kontrole graniczne.

Szwecja

Od 12 listopada Szwecja przywraca, początkowo na 10 dni, kontrole graniczne, w związku z narastającym kryzysem migracyjnym.

Niemcy

Od 1 października opłata za korzystanie z autostrad i niektórych dróg federalnych w Niemczech obowiązuje ciężarówki, których dopuszczalna masa wraz z przyczepą wynosi co najmniej 7,5 ton, a nie jak dotąd 12 ton. Zmianie uległy także stawki opłat za korzystanie z autostrad. Uzależnione są one od liczby osi oraz klasy emisji spalin.

Słowacja-Polska

22 września otwarta została część drogi E77 w kierunku Polski. Uszkodzony most między Podbielem a miastem Niżna nad Orawą zastąpiono tymczasową konstrukcją, którą mogą poruszać się auta osobowe oraz autobusy o masie do 11 ton.  Dla pojazdów o masie od 11 do 18 ton wyznaczono objazdy:

Dla pojazdów o całkowitej wadze od 11 do 18 ton  policja wyznaczyła objazd:
Oravský Podzámok – I/78 – II/520 – Vavrečka – Tvrdošín.
Dla pojazdów do 12 ton:
Podbiel – II/584 – Zuberec – III/2311 – Vitanová – II/520 – Trstená.

Cały czas obowiązuje zakaz wjazdu dla ciężąrówek. Proponowane objazdy:
Oravský Podzámok – I/78 – II/520 – Tvrdošín (ok. 37 km)
Podbiel – II/584 – Zuberec – III/2311 – Vitanová –  II/520 – Trstená (ok. 43 km).

(23.09.15; Ambasada RP w Bratysławie)

 

Utrudnienia na autostradach europejskich

Serbia - Chorwacja

W nocy 22/23 września został przywrócony ruch dla samochodów osobowych i autobusów na przejściu Šid-Tovarnik. Jest to jedyne czynne przejście graniczne pomiędzy Serbią i Chorwacją.

Węgry

Według informacji węgierskiej policji na granicach z Chorwacją i Serbią ruch odbywa się normalnie. Zamknięte jest tylko jedno przejście graniczne na granicy serbskiej. Aktualne informacje na temat sytuacji na przejściach granicznych podaje Ambsada RP w Budapeszcie na STRONIE.

Chorwacja

Chorwacka policja, wstrzymała w czwartek 17 września wszelki ruch pojazdów na drogach prowadzących do siedmiu przejść granicznych z Serbią. Ograniczenia obowiązują do odwołania. Zamknięto wszystkie przejścia na granicy z Serbią oprócz przejścia drogowego na autostradzie A3 Bregan-Lipovac, ale kolejka samochodów wynosi aktualnie 3 kilometry i się powiększa.

Przejścia graniczne z Bośnią i Hercegowiną, Słowenią i Węgrami są otwarte. 
Sytuację na drogach w Chorwacji można na bieżąco śledzić na stronie
http://www.hak.hr/en

Węgry

Władze Węgier ogłosiły we wtorek (15.09.15) stan kryzysowy w dwóch komitatach (województwach) na południu kraju, przy granicy z Serbią. Ogłoszenie stanu kryzysowego daje władzom węgierskim większe uprawnienia, pozwala np. na zamykanie dróg i ograniczanie pracy instytucji publicznych. Węgierska policja zamknęła w poniedziałek po południu główny punkt graniczny wykorzystywany przez imigrantów do przekraczania granicy serbsko-węgierskiej w Roeszke. W związku z występującymi  czasowymi ograniczeniami w ruchu drogowym na autostradowym przejściu granicznym Horgoš - Röszke pomiędzy Serbią i Węgrami (autostrada A1), od 15 września podróżujący mogą korzystać z przejścia granicznego Kelebija -Tompa w pobliżu miasta Subotica – droga krajowa nr 11 (po stronie serbskiej) i nr 53 (po stronie węgierskiej). MAPA.

Przejście graniczne w Roeszke będzie nieczynne jeszcze przez 30 dni!!

Niemcy-Austria

Od poniedziałku 14 września Niemcy przywróciły kontrole na granicy z Austrią. Należy liczyć się z utrudnieniami nie tylko na autostradach, ale też ba drogach federalnych, stanowych i powiatowych. Obecnie najdłużej oczekuje się na przejściu przy A3 (Lizn-Passau) oraz przy A8 (Salzburg-Monachium).

Austria-Węgry

Wprowadzone kontrole graniczne. Najbardziej obciążone jest przejście graniczne Nickelsdorf (A4) na trasie Budapeszt-Wiedeń, jednak należy przygotować się dłuższe kolejki także na mniejszych przejściach min. w Sopron i Koszeg.

Rumunia-Serbia-Węgry

Szczególnie napięta sytuacja wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych. Autostrady mogą być zamykane ze względu na duże masy ludzi wędrujące wzdłuż dróg. Największe kolejki tworzą się na przejściach na granicy Węgry/Serbia w miejscowościach Roszke/Horgos na trasie Belgrad-Szeged-Budapeszt oraz na przejściu Rumunia/Węgry w punkcie Nadlac/Nagylak na trasie Timisora-Szeged.

Zalecamy jako alternatywę przekroczenie granicy węgiersko-serbskiej w miejscowości Subotica/Tompa oraz Backi Vinograd/Asotthalom są one otwarte od 07.00 do 19.00 i mogą być używane tylko przez obywateli UE i Serbii. Granicę węgiersko-rumuńską najlepiej przekraczać obecnie  w punkcie SOG Cenad/Kiszombor lub SOG Varsand/Gyula.

Serbia

Należy unikać południowej obwodnicy E75, zalecany objazd trasą E70.

Grecja-Macedonia

Głównie przejście w Evzoni na trasie Saloniki-Skopje jest otwarte, ale podróżni powinni przygotować się na dłuższy czas oczekiwania na granicy. Alternatywą jest przejście  na grecko-bułgarskiej granicy lub powrót z Grecji promem do Włoch. Zalecane wypłynięcie z portu Igoumenitsa, jednak należy się upewnić jakie są aktualne godziny kursowania promów oraz czy jest wymagana wcześniejsza rezerwacja.

Aktualne sytuacje na drogach:

- Austria (inf. w jęz. niemieckim) www.oeamtc.at/verkehrsservice
- Niemcy (inf. w jęz. niemieckim) www.adac.de/reise_freizeit/verkehr
- Chorwacja ( inf. w jęz. angielskim)  www.hak.hr/en
- Słowenia (inf. w jęz. angielskim) www.amzs.si/en/768/Traffic_report.aspx

Polska

Również na polskich granicach, głównie z Niemcami i Czechami można spodziewać się dodatkowych kontroli ze strony służb granicznych. Na razie nie ma oficjalnego komunikatu MSW o przywróceniu stałych kontroli granicznych.

Austria, Węgry - po godzinie 10.00 w poniedziałek 14.09.15 ponownie otwarte zostało przejście graniczne przy autostradzie A4, Nie wiadomo na razie, czy otwarto przejście z Węgrami na drodze krajowej nr 10, które w poniedziałek rano również było zablokowane. Węgrzy wzdłuż granicy budują mur, który we wtorek ma zostać ukończony, a kontrolę nad pograniczem ma wzmocnić 4,3 tys. wojskowych

Słowacja - Słowacja potwierdziła w poniedziałek tymczasowe przywrócenie kontroli granicznych. Jak poinformowało słowackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, kontrole te zostają przywrócone na granicach z Austrią oraz Węgrami.

Niemcy - czasowo przywrócono kontrole na państwowych granicach. Ma to na celu ograniczyć ruchy imigracyjne. Działania służb granicznych będą koncentrować się głównie na południowej granicy z Austrią, jednal polscy turyści powinni być przygotowani na wyrywkowe kontrole na wszystkich niemieckich granicach. Należy pamiętać o tym, że trzeba mieć przy sobie dowód lub paszport. Zawieszony został także ruch niektórych pociągów.

Austria - w związku ze wzmożonym ruchem imigrantów, do odwołania,  została zamknięta autostrada A4 oraz przejście graniczne w Nickelsdorfie na autostradzie A4, na granicy z Węgrami. W komunikacie austriacka krajowa dyrekcja dróg i autostrad napisała, że "duży napływ ludzi w pasie granicznym sprawił, że wprowadzenie blokady w obu kierunkach było konieczne". Przejście zamknięto około godz. 7. Nie jest jasne, jak długo będzie obowiązywała blokada. Wielka fala uchodźców przybywa przez Serbię i Węgry do Austrii, przy czym większość tych ludzi zamierza udać się dalej do Niemiec.

Czechy  władze postanowiły wzmocnić środki bezpieczeństwa na granicy z Austrią, podjęte zostały działania mające na celu przywrócić kontrole na granicach państwowych. Kolejne kroki będą determinowane przez liczbę osób próbujących przedostać się do Czech.

Węgry - do odwołania zamknięta autostrada M5.

Dania - wznowiono ruch drogowy z Niemcami. W czwartek, 10.09.15,  wznowiono ruch na autostradzie łączącej duński Półwysep Jutlandzki i północne Niemcy - poinformowały władze w Kopenhadze. Autostradę zamknięto dzień wcześniej, gdy grupa ok. 300 uchodźców zaczęła nią iść w kierunku Danii.

W związku z aktualnymi wydarzeniami sytuacje na drogach mogą się zmieniać w sposób dynamiczny. Kierowcy powinni liczyć się także ze wzmożonymi kontrolami na granicach oraz z wydłużonym czasem oczekiwania na przejazd przez granicę.

(źródło PAP oraz informacje własne)

 

Słowacja - zamknięcie drogi E77

Ambasada RP w Bratysławie, przekazuję informację o zamknięciu przez słowacką policję drogi E77, która ma kluczowe znaczenie dla połączenia Słowacji z Polską i prowadzi przez Orawę na przejście graniczne Trstená – Chyżne. Zamknięcie drogi spowodowane jest uszkodzeniem mostu na drodze I/59 między miejscowościami Podbiel i Niżna nad Orawą. Policja sugeruje objazd drogą I/78 przez miejscowości Oravský Podzámok, Lokca, Vavrečka i Tvrdošín.

(10.09.2015, ZMPD)

Węgry - zamknięcie granic z Serbią !!!!

Węgierski rząd zdecydował o zamknięciu granicy z Serbią ze względu na napływ nielegalnych imigrantów. Podjęto także decyzję o rozpoczęciu budowy czterometrowego ogrodzenia wzdłuż 175-kilometrowej granicy - poinformował szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto.Rząd węgierski nakazał ministrowi spraw wewnętrznych fizyczne zamknięcie granicy z Serbią i przygotowanie planów budowy ogrodzenia do przyszłego tygodnia. Prosimy aby na bieżąco śledzić informacje na stronie: www.budapeszt.msz.gov.pl/pl/

(18.06.15, PAP)

Austria - przypomnienie o winietach ekologicznych

Informujemy, że od 1 lipca 2015 roku rozszerzony zostaje obszar w Austrii, na którym wymagane jest posiadanie winietki ekologicznej.  Palkietki ekologiczne będą obowiązywać także w Górnej Austrii na odcinku autostrady A1, pomiędzy Enns-Steyr  i węzłem Haid. Obowiązek ten dotyczy także pojazdów zagranicznych. Przypominamy, że za pośrednictwem naszego biura mogą Państwo zakupić winiety ekologiczne dla samochodów powyżej 3,5 t. Więcej informacji TUTAJ.

Austria - od 21 kwietnia - utrudnienia na S16

Od 21 kwietnia do 14 listopada 2015 będzie zamknięty w obu kierunkach tunel Arlberg. ASFINAG współpracował z władzami, służbami ratunkowymi i prowincjami Vorarlberg i Tyrol, aby przed zamknięciem opracować przepływ ruchy poprzez alternatywne trasy. Wyznaczono przejazd przez drogę Arlberg (B 197 / l 197 - dla samochodów osobowych, z przyczepami do 750 kg oraz ciężarówek bez przyczep ) lub przez Szwajcarię, bądź Niemcy (dla ciężarówek z przyczepami i naczepami).

(22.04.15, http://www.asfinag.at/)

Europa - trudne warunki pogodowe

Obfite opady śniegu oraz ujemne temperatury znacznie pogorszyły warunki drogowe w wielu krajach europejskich. Podróżni udający się m.in. do Niemiec, Austrii, Włoch, Czech oraz Słowenii muszą się przygotować na utrudnienia, na niektórych odcinkach autostrad.

Aktualne informacje o warunkach drogowych znajdą Państwo pod adresami:

Austria:

http://www.oeamtc.at/portal/weiter-probleme-durch-schnee+2500+1622763
lub
http://www.oeamtc.at/portal/verkehrsservice+2500+++10280

Niemcy:

http://www.bmvi.de/SharedDocs/DE/Artikel/StB/winterdienst-auf-deutschen-strassen-2014-2015.html

Włochy:

http://www.autostrade.it/it/home

Czechy:

http://www.uamk.cz/?Itemid=301

(luty,015)

Węgry - nowe kategorie pojazdów i rodzaje winiet

Od 1 stycznia na Węgrzech obowiązują nowe kategorie winietek oraz nowe kategorie pojazdów.
Nowe wymogi będą dotyczyć obowiązku posiadania winiet na przyczepy dla pojazdów kat. D2 (pojazdy do 3,5 tony z możliwością przewożenia powyżej 7 osób, pojazdy cargo) oraz kat. B2 (busy, minibusy i kampery powyżej 3,5 t.) Nowością będzie także możliwość zakupu rocznej winiety regionalnej, która będzie umożliwiała poruszanie się po wybranych odcinkach autostrad. Po więcej informacji zapraszamy na nasze strony klubowe PZM Info.
Winiety węgierskie mogą zakupić Państwo w naszym biurze lub za pośrednictwem PZM Sklep.

(sty,015)

Szwecja - obowiązek opłaty za wjazd do centrum miast

Wjazd do centrum Sztokholmu i Göteborga jest płatny. Opłata pobierana od poniedziałku do piątku w godzinach 06h30 - 18h30.
Od 1 stycznia 2015 roku również pojazdy z rejestracją zagraniczną są objęte obowiązkiem opłaty za wjazd do powyższych miast. Opłata waha się w granicach od 10 do 20 SEK w Sztokholmie i między 9 a 22 SEK w Göteborgu. Opłata nie może wynosić więcej niż 60 SEK/dzień.

Szczegóły na stronie.

(sty015, OTA)

Europa - złe warunki pogodowe

Pogoda daje się także we znaki w państwach Europy. Mróz i opady śniegu występują na zachód do Wielkiej Brytanii i Francji, a na południe aż po Grecję. Nagła zmiana pogody była przyczyną licznych utrudnień komunikacyjnych. Drogi stały się śliskie, w śniegowych zaspach utknęły samochody, a lotniska musiały odwołać loty. Ponadto zalegający śnieg zerwał linie energetyczne, pozbawiając niektóre regiony prądu.

We Francji i w Wielkiej Brytanii władze wniosły pomarańczowy alarm pogodowy. W Chorwacji w niedzielę rano na wielu jezdniach leżała warstwa śniegu. Możliwe, że pojawi się gołoledź - zwłaszcza na mostach i wiaduktach. Na chorwackim wybrzeżu dodatkowo wieje silny wiatr, który znacznie pogarsza warunki na drogach.
Lokalnie wprowadzono zakaz poruszania się samochodów ciężarowych. Samochody osobowe powinny być wyposażone w opony z łańcuchami. Drogowcy apelują, żeby przesunąć zaplanowaną podróż.

(29.12.14, TVN Meteo)

Litwa - od 1 stycznia 2015 nowa waluta

Od 1 stycznia 2015 roku na Litwie zacznie obowiązywać waluta Euro.
Kurs wymiany litów na euro będzie wynosił 1 EUR = 3.45280 LTL. Ceny będą podawane w dwóch walutach najpóźniej do 30 czerwca 2015 roku.

(gru014, OTA)

Wielka Brytania - przeprawa w Dartford - nowe zasady

Agencja zajmująca się autostradami w Wielkiej Brytanii poinformowała o zmianach dotyczących uiszczania opłat za przejazd przeprawą w miejscowości Dartford, która znajduje się na drodze M25. Dokonano tam przebudowy układu drogowego i teraz przejazd następuje bez zatrzymania pojazdu przy bramkach. Obecnie opłaty ,,Dart Charge” można uiszczać ,,z góry” lub do północy następnego dnia. Więcej informacji tutaj.

(gru014, ZMPD)

Węgry - obowiązek meldowania frachtów

Od 1 stycznia 2015 roku wchodzi w życie ustawa dotycząca monitorowania przepływu towarów z, przez oraz na Węgry.  Żaden towar nie będzie mógł być transportowany bez wcześniejszej rejestracji w Urzędzie Skarbowym na Węgrzech.  Nowy elektroniczny system kontroli frachtów drogowych (EKAER) ma pomóc węgierskiemu urzędowi finansowemu kontrolować wszystkie towary przewożone po terytorium węgierskim. Brak rejestracji przewozomego towaru może skutkować karą w wysokości 40% od wartości towaru lub konfiskatą towaru. Poza numerem rejestracyjnym samochodu należy podać dokładny czas dostawy towaru. Więcej informacji: tutaj.

gru2014

Rosja, Białoruś, Kazachstan - nowe wymagania dotyczące wyposażenia zimowego

Od 1 stycznia 2015 roku pojazdy handlowe  muszą być wyposażone w opony zimowe, odpowiadające następującym wymaganiom:

- w opony zimowe muszą być wyposażone wszystkie koła jednostki transportowej (jednostka transportowa oznacza pojazd silnikowy bez przyczepy lub pojazd składający się  z pojazdu silnikowego i przyczepy),

- opony zimowe musza być odpowiednio oznakowane poprzez symbole: 3PMSF, (3 peak mountain snowflake) i/lub  ,,M+S”, ,,M&S”, ,,M-S”, (Mud and Snow),

- jeśli opony nie posiadają wskaźnika zużycia, muszą mieć co najmniej 4 mm głębokości bieżnika,

- opony są uważane za niezdatne do użytku, jeśli pojawią się wskaźniki zużycia (o ile opony są wyposażone w takie wskaźniki),

- w opony z kolcami, jeśli są używane, muszą być wyposażone wszystkie koła (wszystkie osie) jednostki transportowej. Używanie takich opon jest zabronione w czasie letnich miesięcy (czerwiec, lipiec, sierpień),

- jeśli będzie to konieczne, okres używania opon zimowych może być przedłużony przez regionalne jednostki administracji publicznej państw członkowskich Unii Celnej.

W normalnych warunkach głębokość bieżnika opon musi spełniać następujące wymagania, jeśli wskaźnik zużycia nie jest widoczny:
- dla pojazdów kategorii N2, N3 i O3, O4 co najmniej 1.0mm głębokości bieżnika,
- dla pojazdów kategorii M2 and M3 co najmniej 2.0mm głębokości bieżnika,
- dla pojazdów kategorii M1, N1, i O1, O2 co najmniej 1.6mm głębokości bieżnika.

(ZMPD, ASPAM, gru014)

 

Ukraina - likwidacja Konsulatu w Sewastopolu

W związku z brakiem możliwościami skutecznego sprawowania przez Konsulat Generalny RP w Odessie jakichkolwiek funkcji, w tym opieki konsularnej, na terytorium Autonomicznej Republiki Krymu (ARK) oraz m. Sewastopol, MSZ ponawia wezwanie do opuszczenia Krymu/ARK przez obywateli polskich i wzywa do nieudawania się na te tereny.

MSZ przypomina, że w związku z dokonaną przez Rosję aneksją Krymu – nielegalną z punktu widzenia prawa międzynarodowego - 8 marca 2014 r. została zawieszona działalność Konsulatu Generalnego RP w Sewastopolu, a następnie, wobec długotrwałego braku możliwości wykonywania funkcji przez tę placówkę, podjęto decyzję o jej likwidacji z dniem 30 września 2014 r.  i przekazaniu jej zadań - za zgodą władz Ukrainy - do Konsulatu Generalnego RP w Odessie.

(MSZ, gru014)

N o r w e g i a - obowiązkowe urządzenia do poboru e-myta

W wyniku wprowadzenia nowych przepisów od 1 stycznia 2015 r. zmienia się system poboru opłat za korzystanie z norweskich dróg przez samochody użytkowe o masie powyżej 3,5 tony. Należy w nich obowiązkowo zainstalować nadajniki do automatycznego poboru myta. W razie niedopełnienia tego obowiązku grozi kara w wysokości nawet 1000 euro. Zmiana dotyczy wszystkich przewoźników obsługujących trasy do w Norwegii, zarówno największe firmy z sektora TSL, jak i niezależnych kierowców.  Przestrzeganie nowych przepisów będzie rygorystycznie kontrolowane przez norweską policję, tamtejsze służby celne oraz Zarządu Dróg Publicznych w Norwegii. Wysokość nałożonej po raz pierwszy grzywny będzie wynosić 8000 NOK.
(gru014)

A u s t r i a - plakietki ekologiczne dla samochodow ciężarowych

Od 1 stycznia 2015 roku pojazdy zarejestrowane jako ciężarowe, które będą poruszać się po wyznaczonym terenie w Austrii będą musiały być wyposażone w austriackie plakietki ekologiczne dotyczące klasy emisji spalin (EURO). Plakietki  będzie można nabyć w austriackich stacjach diagnostycznych. Koszt wyrobienia plakietki to 2,50€ + koszty warsztatu. Za brak plakietki, określającej klasę emisji spalin, będą nakładane kary od 2180 EUR. Na etykiecie będą znajdować się numer kolejny etykiety oraz 6 ostatnich cyfr numeru VIN pojazdu.
(list014)
 

F r a n c j a - nowe przepisy dotyczące wykrywania obecności narkotyków we krwi

Od 1 grudnia 2014 roku w niżej podanych regionach Francji w ramach eksperymentu testy krwi wykrywające obecność narkotyków w organizmie zostaną zastąpionę poprzez test śliny przeprowadzany przez policję podczas kontroli drogowej, a próbki zostaną przesłane bezpośrednio do laboratorium. Regiony Francji, w których będą obowiązywać powyższe przepisy to: Alpes Maritimes (06), Dordogne (24), Gironde (33), Ile-et-Vilaine (35), Loire-Atlantique (44), Moselle (57), Nord (59), Haute-Savoie (74), Yvelines (78) et Paris (75).

(OTA, lis2014)

F r a n c j a - Ecotaxe
Ecotaxe - wprowadzenie podatku ekologicznego Ecotax dla pojazdów ciężarowych zostało zawieszone do chwili ukazania się nowego rozporządzenia.
(OTA, paź.2014)

H i s z p a n i a - Madryt - strefy zakazu ruchu pojazdów

W dbałości o świeże powietrze w dzielnicach  mieszkalnych (APR)burmistrz Madrytu powiększył od 01.01.2015 strefę centrum Madrytu  zamkniętą dla ruchu samochodowego. Tymi dzielnicami są: Palacio i Sol. Wyjątkiem będą pojazdy  komunikacji publicznej i pojazdy mieszkańców tych dzielnic.Pojazdy prywatne nierezydentów będą mogły poruszać się tylko wzdłuż tras wyznaczonych przy bulwarach. Motocykle nierezydentów zostaną częściowo zwolnione  tj. będą mogły poruszać się w godzinach 7,00 -22,00.Następnymi dzielnicami zamkniętymi dla ruchu samochodów, przed majem 2015, będą Universidad i Justicia.
(OTA, paź.2014)


S z w e c j a

Ważne!!! Od 2014 Szwecja zaczyna wprowadzać opłaty drogowe dla samochodów osobowych. W pierwszej kolejności wprowadzono opłatę za przejazd obwodnicą  Motali (droga nr 50 w Szwecji centralnej),która wynosi  5 SEK. Będzie też płatny przejazd obwodnicą Sundsvall (droga E4 w Szwecji północnej) w wysokości 9 SEK, pod warunkiem, że zostanie otwarta w październiku 2014 r.
(OTA, lip014)

 

Ł o t w a

Od 01.07.2014 została wprowadzona opłata za korzystanie z dróg głównych dla pojazdów bądź zespołów pojazdów o dmc powyżej 3500 kg wykonujących przewóz towarów lub przeznaczonych do tego celu.
Szczegółowe informacje o warunkach zakupu i cenach a także mapka płatnych odcinków drogowych  (w jęz.angielskim) są dostępne na stronie:
http://www.lvvignette.eu
(AMB.ZMPD, lip014)

N i e m c y

Od 1 lipca 2014 posiadanie kamizelki bezpieczeństwa (odblaskowej) będzie obowiązkowe dla kierowców i pasażerów samochodów osobowych. Kamizelki winny być używane, zarówno w dzień jak i w nocy, przez kierowcę bądź pasażera w przypadku wyjścia z pojazdu (np.awaria pojazdu) w terenie niezabudowanym, na autostradach i drogach ruchu szybkiego.
(OTA, cze014)

N i e m c y

Podróżując po Niemczech samochodem od 1 maja 2014 roku i łamiąc zasady ruchu drogowego należy nastawić się na wyższe koszty sankcji finansowych. Wiele wykroczeń będzie kosztowało w wyniku reformy punktowej nawet o +50% więcej. Przykładowo rozmowa telefoniczna prowadzona za kierownicą samochodu poprzez używanie telefonu komórkowego jest karana od 1 maja 2014r. karą o wysokości 60 Euro, co stanowi podwyżkę kary o +20 Euro.
 Uchwalona w Niemczech reforma (tzw. Punktereform) wprowadza od 1 maja 2014 roku nowe zasady przydzielania kierowcom punktów karnych za złamanie przepisów ruchu drogowego. Całkowita liczba punktów powodujących cofnięcie prawa jazdy to 8. I tak, kierowca, który otrzymał 4-5 punktów otrzymuje upomnienie i zgłasza się dobrowolnie na kurs prawa jazdy; kierowca z 6-7 punktami otrzymuje ostrzeżenie i nakaz odbycia kursu prawa jazdy a kierowcy z 8 i punktami karnymi prawo jazdy zostanie odebrane. System gradacji punktów zostanie zmieniony, drobne wykroczenia, jak np. odnoszące się do oznakowania, środowisko nie będą rejestrowane w punktacji Flensburg.

(OTA, kwie2014)

H i s z p a n i a

W Hiszpanii zostały wprowadzone nowe przepisy dotyczące oznaczeń pojazdów campingowych lub zestawów pojazdów (pojazd + przyczepa campingowa/przyczepa), których łączna długość przekracza 12 m.
Dozwolone wymiary pojazdu:
- wysokość  - 4 m
- szerokość – 2,55 m
- długość:
> samochód + przyczepa campingowa/przyczepa – 18,75 m
> przyczepa campingowa, przyczepa, pojazd silnikowy – 12,00 m
W przypadku gdy samochód campingowy lub zestaw pojazdów (samochód+ przyczepa campingowa) przekracza 12 m długości to samochód campingowy lub przyczepa campingowa musi być wyposażona w 1 lub 2 żółte naklejki odblaskowe umieszczone z tyłu (1 naklejka o wymiarach 130X25 cm lub 2 naklejki o wymiarach ok. 50x25 cm). Naklejki są dostępne w sklepach z akcesoriami samochodowymi. Przepis dotyczy zarówno pojazdów hiszpańskich jak i zagranicznych.

(OTA, 04.04.2014)

Wielka Brytania

Od dnia 1 kwietnia 2014 r. w Wielkiej Brytanii wprowadzona została nowa, oparta na rozliczeniu czasowym oplata dla użytkowników pojazdów ciężarowych o masie od 12 ton
i więcej. Opłata za każdy pojazd ciężarowy wynosi od 1,70£ do 10£ dziennie (85£ i 1000£ rocznie)  w zależności od typu pojazdu, liczby osi i wagi. Można płacić osobno za każdy dzień, lub zaoszczędzić pieniądze płacąc z góry za tydzień, miesiąc lub rok.
Szczegółowe informacje na stronie: http://www.northgate-ispublicservices.com/where-we-work/UK-HGV-Road-User-Levy/polskim
(OTA, ZMPD, kwie 014)

S ł o w e n i a

Winietki dla pojazdów kat. 2A. Wszystkie pojazdy campingowe (campery) o dozwolonym maksymalnym ciężarze nieprzekraczającym 3,5 tony bez względu na wysokość liczoną przy przedniej osi (tj. do 1,30 m i powyżej 1,30 m) są automatycznie zaliczane do kategorii 2A a ich kierowcy winni zakupić winietkę przeznaczoną dla tej kategorii.
(Dars, OTA, mar014)

F r a n c j a  / W ł o c h y

W nocy od godz.10,oo dnia 17 marca do godz.06,oo dnia 18 marca 2014 tunel Mont Blanc zostanie całkowicie zamknięty dla ruchu.
(OTA, 07.03.2014)

B o ś n i a  i  H e r c e g o w i n a

Bośnia i Hercegowina – ostrzeżenie dla podróżujących
W związku z eskalacją protestów społecznych (wielotysięczne manifestacje, starcia z policją, niszczenie mienia publicznego, itp.) m. in. w Tuzli i Sarajewie oraz innych aglomeracjach miejskich, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca obywatelom polskim planującym w najbliższych dniach pobyt w Bośni i Hercegowinie zachowanie szczególnej ostrożności oraz unikanie udziału w zgromadzeniach publicznych.
(MSZ, 07.02.2014)

 

N i e m c y

Z dniem 01.02.2014 w Dreźnie została wprowadzona opłata uzdrowiskowa w wysokości 1,30 Euro/osobę/dzień. Dzień przyjazdu i wyjazdu liczony jest jako 1 dzień. Opłatę pobiera się ostatniego, najpóźniej jednak 30.kolejnego dnia pobytu. Do uregulowania opłaty uzdrowiskowej zobowiązani są z reguły wszyscy goście, którzy korzystaja z noclegu w Dreźnie. Obowiązkowi opłaty nie podlegają osoby korzystające z prywatnych noclegów u rodziny, w szpitalach i domach opieki oraz dzieci niepełnoletnie. Od gości, przebywających dłużej niż 30 dni w tym samym, oplaty uzdrowiskowej nie pobiera się od 31.dnia pobytu. Szczegółowe informacje na stronie www.dresden.de/kurtaxe 
(Rada Drezna, lut014)

N i e m c y

Od 01.01.2014 w Berlinie wprowadzony został 5% podatek miejski od noclegów. Podatek obowiązuje we wszystkich hotelach, pensjonatach, kwaterach prywatnych, na kempingach, itp.
(OśrNiem.,sty014)

 

S z w a j c a r i a

Od dnia 01.01.2014  jazda z włączonymi światłami mijania lub dziennymi jest obowiązkowa przez 24h
(TCS,sty014)

 

N i e m c y

Od 1 lipca 2014 zostanie wprowadzony obowiązek posiadania kamizelki bezpieczeństwa (odblaskowej) przez kierowców i pasażerów samochodów osobowych. Kamizelki winny być używane, zarówno w dzień jak i w nocy, przez kierowcę bądź pasażera w przypadku wyjścia z pojazdu (np.awaria pojazdu) w terenie niezabudowanym, na autostradach i drogach ruchu szybkiego.
(ADAC, sty014)

 

T u r c j a

Z dniem 10 kwietnia 2014 wizę będzie można otrzymać tylko drogą elektroniczną. Wnioskodawca, po wejściu na stronę http://www.evisa.gov.tr​​, wypełnia wymagane informacje i po zatwierdzeniu wniosku dokonuje płatności online i pobiera swoją e-Visę. E-wiza jest ważna tylko wtedy, gdy celem podróży jest turystyka lub biznes. W innych celów, takich jak nauka i praca, wymagana jest regularna wiza wydana  przez ambasadę lub konsulat turecki.
W przypadku przedłużenia pobytu na podstawie wizy turystycznej należy liczyć się przy wyjeździe z koniecznością wniesienia kary pieniężnej w wysokości zależnej od przedłużenia czasu pobytu, nie mniejszej jednak niż 100 USD, oraz zakazem ponownego wjazdu do Turcji przez okres równy okresowi nielegalnego pobytu na terenie Turcji. W skrajnych przypadkach, np. przedłużenia pobytu o parę miesięcy, możliwa jest również deportacja (na koszt osoby deportowanej) oraz zakaz wjazdu do Turcji na czas nieokreślony. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe to Turcji wynosi 6 miesięcy, przy czym zasada ta nie jest ściśle przestrzegana w przypadku turystów w grupach zorganizowanych (mających opłacone wcześniej świadczenia na czas pobytu i bilet powrotny na określony dzień). Paszport nie może wzbudzać podejrzeń co do jego autentyczności.
(OTA, sty014)

 

S ł o w a c j a

Ważne dla podróżujących z przyczepą lub kamperem przez Słowację
Od stycznia 2014 dla samochodów osobowych z przyczepami*), gdzie całkowita masa zespołu pojazdów (samochód ciągnący + przyczepa) przekracza 3,5 tony obowiązują 2 winietki:
•    winietka na pojazd ciągnący (samochód)
•    winietka na pojazd ciągniony (przyczepa)
Winietki na przyczepy:
•    kat.01 - do 750 kg włącznie, i
•    kat.02 - od 750 kg do 3,5 ton włącznie
*)przyczepy nietowarowe tj. campingowa, pod łódź itp.
Obydwie winietki nakleja się na pojazd ciągnący.
Samochody kempingowe (kampery do 3,5 tony lub powyżej 3,5 tony) obowiązuje posiadanie 1 winietki na samochód
.
(sty014,SCT-Slovakia Travel)

 

Ł o t w a


Z dniem 1 stycznia 2014 Republika Łotewska dołącza do klubu krajów waluty EURO. Kurs wymiany będzie wynosił około 0,70 łata za euro.
(OTA, gru2013)

 

 

S ł o w e n i a

Z dniem 01.12.2013 ulegają zmianie opłaty oraz kategoryzacja pojazdów.

Kategoria 1
Jednośladowe pojazdy silnikowe

Kategoria 2A
Samochody osobowe, campingowe i 2-śladowe pojazdy silnikowe o maksymalnej wysokości nad pierwszą osią 1,30 m, których maksymalny dozwolony ciężar nie przekracza 3.500 kg z przyczepą lub bez przyczepy

Kategoria 2B
2-śladowe pojazdy silnikowe o wysokości nad pierwszą osią powyżej 1,30 m lub więcej, których maksymalny dozwolony ciężar nie przekracza 3.500 kg z przyczepą lub bez

Kategoria pojazdu

Winietka tygodniowa

Winietka miesięczna

Winietka roczna

Kategoria 1

7,50

30,00

55,00

Kategoria 2A

15,00

30,00

110,00

Kategoria 2B

40,00

80,00

220,00

Autostrada A4 Maribor (Slivnica) – Hajdina – Draženci – Gruškovje – granica z Chorwacją.
Odcinek ww. autostrady DraženciGruškovje nadal jest nadal w budowie. Ukończenie odcinka jako autostrady nie jest planowane w 2014 roku.

(DARS SLO, paź.2013)

 

S z w a j c a r i a

Tunel St.Gotthard – ważne dla osób mających zamiar korzystać. we wrześniu, z drogi krajowej A2.
Z powodu prac konserwacyjnych tunel będzie zamykany nocą w godzinach 19h30 – 05h00 w dniach:
09 – 12.09; 16 – 19.09; 23 – 26.09.2013
W tych okresach ruch będzie kierowany przez  przełęcz  St.Gotthard. Z przejazdu przełęczą wyłączone są ciężarówki z przyczepami lub naczepami oraz pojazdów o dmc powyżej 40 ton.
(OTA, sie013)

C h o r w a c j a

Tunel S.Ilija znajdujący się na  drodze Zagvozd - Baska Voda i będący łącznikiem do A1  został już otwarty dla ruchu. Poza jezdniami dla samochodów posiada również ciągi dla pieszych i pojazdów ratowniczych.  Prędkość w tunelu jest ograniczona jest do 80 km/h. Przejazd tunelem jest płatny.
(Hrvatske autoceste d.o.o. lip.013)

 

B i a ł o r u ś

Z dniem 1 lipca 2013 zostaje wprowadzony elektroniczny system poboru opłat, który początkowo obejmie 815 km dróg na następujących odcinkach:
M-1/E30 Brześć (Kozłowiczi) – Mińsk – Redki (gran.rosyjska) – (609 km)
M-2 Mińsk – lotnisko Mińsk (27 km)
M-3 Mińsk – Witebsk (32 km)
M-4 Mińsk – Mohylew (58 km)
M-5/E271 Mińsk - Gomel (44 km)
M-6/E28 Mińsk – Grodno – Bruzgi (gran.polska)
System poboru opłat będzie obowiązkowy dla kierowców następujących pojazdów:
- pojazdów samochodowych zarejestrowanych poza granicami krajów Unii Celnej (Republika Białorusi, Federacja Rosyjska, Kazachstan) o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony;
- pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony (pojazdy ciężarowe, autobusy).
Pojazdami zwolnionymi od wnoszenia opłat są skutery, motocykle oraz  pojazdy z pomocą humanitarną dla mieszkańców Republiki Białorusi i innych krajów.
Od czerwca można dokonywać rejestracji w białoruskim systemie BelToll poprzez stronę
internetową www.beltoll.by
Kaucja za urządzenia pokładowe BelToll służące do pobierania za opłat za przejazd po płatnych białoruskich drogach wynosi:
- 20 euro dla samochodów o masie do 3,5 t
- 50 euro dla samochodów o masie powyżej 3,5 t.
Wysokość opłat za przejazd została już określona; w zależności od dmc środka transportu i liczby osi będzie wynosić od 0,04 do 0,12 euro za 1 km.
(cze013, ZMPD, Bamap, Amb.Białorusi)

W ę g r y

Węgry - opłata elektroniczna. Z dniem 1 lipca 2013 r., wchodzi w życie elektroniczny system opłat drogowych dla samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony. System o nazwie HU-GO zostanie wprowadzony na wyznaczonych odcinkach dróg (w sumie na 6513 km).
Kategorie oparte są na liczbie osi pojazdów ciężarowych powyżej 3,5 tony: J2 kategorii dla pojazdów o 2 osiach, J3 z 3 osiami i J4 z 4 lub więcej osi.
Tabela o cenach (HUF (forint) za km) (w zestawie VAT, więc ceny brutto):

Kategoria środowiskowa

J2

J3

J4

Autostrada

Główna droga

Autostrada

Główna droga

Autostrada

Główna droga

(≥ EURO III.)

42,42

18,05

59,52

31,24

86,70

54,08

B (EURO II.)

49,90

21,23

70,02

36,75

108,38

67,60

C (EURO I.)

57,39

24,41

80,52

42,26

130,06

81,12

Z systemu HU-GO można korzystać poprzez:
a) urządzenie pokładowe, lub
b) wykupienie biletu relacyjnego
Należy pamiętać, że bez rejestracji u operatora można kupić tylko zezwolenie na użytkowanie drogi (bilet relacyjny). Rejestracja w systemie przewidziana jest od 24.06.2013 na portalu obsługi klienta www.hu-go.hu i na wyznaczonych POS-tach.
(motorway, 20.06.013)

B u ł g a r i a - R u m u ni a
Most graniczny na Dunaju Calafat (RO) – Vidin (BG)
Most graniczny został oficjalnie oddany do ruchu w czerwcu 2013. Most o długości 1,7 km, poza linią kolejową, posiada po 2 pasy ruchu w każdym kierunku dla samochodów oraz pasy dla pieszych i rowerzystów. Korzystanie z mostu jest płatne:
- samochód osobowy – 6 Euro
- samochód ciężarowy – od 25 do 37 Euro
- rowerzysta, pieszy – bezpłatnie.
(OTA, cze013)

 

A u s t r i a

W związku z oddaniem do ruchu drugiego przejazdu w tunelu Pfänder z dniem 04.07.2013 został zniesiony obowiązek posiadania dodatkowej winietki „korytarzowej” dla pojazdów do 3,5 tony.
Tunel będzie przejezdny drogami:
- A14 na trasie Horbranz – Hohenems, i
- L190 na trasie Bregenz - Lochau
Powyższe drogi objęte są obowiązkiem posiadaniem czasowej winietki (10-dniowej, 2-miesięcznej lub rocznej).
(Asfinag, cze013)

 

T u r c j a

Wyjeżdżający do Turcji w celach turystycznych lub służbowych mają możliwość zakupu wizy na granicy lub w systemie elektronicznym: www.evisa.gov.tr.  System tradycyjnego składania podań o wizę w konsulatach tureckich zostanie utrzymany do 2014 roku.

(OTA, MSZ, maj 2013)

 

F r a n c j a

W lipcu 2013 zostanie wprowadzony podatek ekologiczny ECOTAX dla pojazdów ciężarowych. Ecotax będzie miał zastosowanie dla wszystkich francuskich i zagranicznych pojazdów ciężarowych powyżej 3,5 t.
Na wszystkich krajowych oraz lokalnych drogach zostanie naliczony Ecotax. Istniejące drogi płatne będą wyłączone z Ecotax. Wysokość stawki jest obecnie szacowana na ok. 12 centów za kilometr. Stawki będą określane przez Rząd francuski. Stawka zależy również od danych rejestracyjnych pojazdu, takich jak liczba osi czy klasa emisji Euro.
Harmonogram wprowadzania poboru podatku Ecotax
• 20 kwietnia 2013 à rozpoczęcie etapu testowego i wprowadzenie opłat w Alzacji
• 20 lipca 2013 à rozszerzenie na sieć dróg krajowych I lokalnych
Podatek nie będzie naliczany przy przejazdach przez bramki istniejące na obecnych drogach płatnych. Wirtualne stacje naliczania opłat będą umieszczone co 3-4 kilometry. Wymagane jest zastosowanie specjalnego OBU (urządzenia pokładowego). To urządzenie rejestruje współrzędne GPS oraz dane pojazdu, na podstawie których otrzymuje się fakturę.

(OTA, Transpass, lut013)


W ł o c h y
 

Z dniem 01.01.2013 zostanie wprowadzona opłata za przejazd drogą z Bormio do Gomagio przez przełęcz Stelvio. Kierowcy samochodów osobowych i motocykli będą zobowiązani wykupić winietkę „Green Pass” w cenie 10 EUR/tydzień. Rowery i samochody z napędem elektrycznym zostaną wyłączone z opłaty.

(OTA sie012)

 
F r a n c j a

Alkomat
Z dniem 01.07.2012 wchodzą w życie przepisy, wg których wszyscy kierujący pojazdami silnikowymi (za wyjątkiem motorowerów) na terenie Francji (w tym kierowcy pojazdów z rejestracją zagraniczną) będą zobowiązani do posiadania przy sobie alkomatów. Od 01.11.2012 brak alkomatu będzie karany mandatem w wysokości 11 Euro. Od końca 2011 roku wszystkie bary i dyskoteki działające w nocy posiadają czynne i ogólnie dostępne alkomaty, z których można skorzystać przed wejściem do samochodu.

(OTA, marzec '012)



W ł o c h y - M e d i o l a n 

 

Od 16.01.2012 dla pojazdów silnikowych (za wyjątkiem motorowerów, motocykli i pojazdów elektrycznych) wjeżdżających do centrum miasta została wprowadzona opłata miejska. Nosi ona teraz nazwę "Area C pass" i obejmuje strefę "Cerchia dei Bastioni". Opłata, w wysokości 5 Euro/dzień, jest pobierana od poniedziałku do piątku w godzinach 7h30 -19h30. Płatności można dokonać w momencie wjazdu do strefy lub dzień wcześniej w kioskach z prasą, dystrybutorach automatycznych Intesa Sanpaolo i parkometrach .
(OTA, Commune di Milano, styczeń 2012)


C z e c h y,  S ł o w e n i a

Korytarz bezpieczeństwa
Od 01.01.2012 na autostradach i drogach ekspresowych, w przypadku zatłoczenia drogi, obowiązuje ustąpienie z pasa środkowego i utworzenie korytarza dla pojazdów ratowniczych. I tak kierowcy pojazdów poruszających się prawą stroną drogi muszą jeszcze bardziej zjechać na prawą stronę a kierowcy jadący lewą stroną jeszcze bardziej w lewo aby pojazd ratowniczy np.karetka pogotowia, mogła bez przeszkód dotrzeć na miejsce zdarzenia. Należy pamiętac przy tym o zachowaniu bezpiecznej odległości między pojazdami.
(OTA, styczeń 2012)


 

 A u s t r i a

Korytarz bezpieczeństwa
Od 01.01.2012 na autostradach i drogach ekspresowych, w przypadku zatłoczenia drogi, obowiązuje ustąpienie z pasa środkowego i utworzenie korytarza dla pojazdów ratowniczych. I tak kierowcy pojazdów poruszających się prawą stroną drogi muszą jeszcze bardziej zjechać na prawą stronę a kierowcy jadący lewą stroną jeszcze bardziej w lewo aby pojazd ratowniczy np.karetka pogotowia, mogla bez przeszkód dotrzeć na miejsce zdarzenia. Niestosowanie się do tego przepisu karane będzie mandatem w wysokości od 72 do 2180 Euro.
(OAMTC/OTA, grudzień 2011)


D a n i a

Dania, w ramach ochrony środowiska, z dniem 1 listopada 2011 wprowadziła obowiązek posiadania winiety ekologicznej EcoSticker przez wszystkie autokary i ciężarówki z rejestracją zagraniczną. Dotyczy to pojazdów,  które chcą się poruszać w strefach ograniczonego ruchu największych miast duńskich tj.Kopenhagi, Aarhus, Odense i Aarlborg. Bliższe informacje na stronie: http://ecosticker.applusbilsyn.dk/en/ 

(październik 2011, Green Zones, EU)
 

 

S ł o w a c j a

Wg kodeksu drogowego Słowacji uchwyt GPS’u nie może być umieszczony na środku przedniej szyby pojazdu gdyż ogranicza widoczność kierowcy. Ten sam przepis odnosi się do innych urządzeń, których uchwyty są umieszczane na przedniej szybie.
(Kodeks drogowy Słowacji, lip.2010) 


- - -

Caravaning przez Słowację - Nowe winiety na Słowacji  

 

Dla zestawu pojazdu ciagnącego przyczepę kempingową o łącznym tonażu powyżej 3,5 tony wprowadzono  dodatkowe winietki dla samej przyczepy o symbolu O1, O2:
- 7-dniowa - 5 Euro (żółta)
- 1-miesięczna - 10 Euro (pomarańczowa)
Infomujemy, że samochody kempingowe-kampery do 3,5 tony podlegają opłacie tak jak samochody osobowe natomiast samochody kempingowe powyżej 3,5 tony - sę zwolnione z opłaty. 
(źródło: slovakia.travel) 


 


Uwaga Caravanningowcy

W związku z wprowadzeniem elektronicznego systemu poboru opłaty drogowej (myta) Ministerstwo Transportu, Poczty i Telekomunikacji Republiki Słowackiej wydało wytyczną, zgodnie z którą:

- Pojazdy kategorii M1, nawet jeśli ich ciężar całkowity przekracza 3,5 tony (np. przyczepy kempingowe, caravany), nie są obecnie objęte opłatami. Zespół pojazdów, składający się z pojazdu kategorii M1 i przyczepy również nie podlega opłacie. Pojazdy te nie są ani pojazdami ciężarowymi, ani autobusami i nie określono dla nich stawki opłaty drogowej zgodnie z rozporządzeniem rządu nr 350/2007 Z. z. [odpow. Dz.U.]

Pojazdy kategorii N1 do 3,5 tony same w sobie nie podlegają opłacie.  Zespoły pojazdów o ciężarze ponad 3,5 t, składające się z pojazdu N1 i przyczepy, podlegają opłacie, ponieważ stanowią w takim wypadku zespół pojazdów, przeznaczony do transportu towarów w rozumieniu ustawy nr 25/2007 Z.z. o elektronicznym poborze myta, co wynika z zakwalifikowania pojazdu do kategorii N1 jako pojazdu zaprojektowanego i skonstruowanego do transportu towarów, czyli pojazdu ciężarowego.
(Słowackie Centrum Turystyki, 30.12.2009)