Shopping cart

Wartość produktów: 0 zł
PZM TRAVEL - Kontakt: +48 22 849 84 49 w godz. 8.00-16.00   +48 784407592 w godz. 8.00-22.00 

Polskie przepisy celno-dewizowe w ruchu turystycznym


Polskie przepisy celno-dewizowe w ruchu turystycznym

 

Środki płatnicze
 
Nie jest wymagane udokumentowanie uprawnienia do wywozu-przywozu, jeżeli przedmiotem są środki płatnicze, których łączna wartość nie przekracza 10 000 euro (również ekwiwalent w innych walutach lub łatwo zbywalnych aktywach, Dz.U. nr 126 z 2007 r. poz. 875; Dz.Urz. UE L 309 z 25.11.05).
Jednak, na żądanie organów kontroli dewizowej należy przedstawić do kontroli wartości dewizowe i krajowe środki płatnicze będące przedmiotem wywozu lub przywozu. 

Uwaga: Uprawnione organy wszystkich państw UE, na podstawie nowych przepisów, mogą zatrzymywać nie zgłoszone środki pieniężne oraz podejmować działania przeciwko osobom, które nie zgłoszą gotówki w kwocie 10.000 EUR lub wyższej (wysokość i charakter nakładanych sankcji pozostają w gestii poszczególnych państw członkowskich UE - mogą to być grzywny w różnej wysokości, ale - w określonych przypadkach - także sankcje pozbawienia wolności). 

Towary zwolnione od cła

Z dniem 1 maja 2004 r., Polska stając się członkiem Unii Europejskiej, została objęta unią celną, co oznacza, że towary przywożone do Polski z krajów członkowskich Unii Europejskiej nie są obciążone należnościami celnymi przywozowymi. Zatem przepisy prawa celnego mają zastosowanie jedynie do towarów wprowadzanych na obszar celny Wspólnoty lub wyprowadzanych z tego obszaru.

W odniesieniu do podróżnych, przybywających z terytorium państwa trzeciego (spoza Unii Europejskiej) na obszar celny Wspólnoty, zwolnione z należności celnych przywozowych są towary znajdujące się w ich bagażu osobistym, pod warunkiem, że przywóz tych towarów nie ma charakteru handlowego. Bagaż osobisty przy tym oznacza bagaż, który podróżny jest w stanie przedstawić organom celnym przy wjeździe na obszar celny Wspólnoty, jak również każdy bagaż przedstawiony tym samym organom w późniejszym terminie pod warunkiem, że możliwe jest przedłożenie dowodu na to, że przy wyjeździe podróżnego z kraju trzeciego bagaż został zarejestrowany, jako bagaż towarzyszący, przez firmę, która dokonała jego przewozu do Wspólnoty z państwa trzeciego, z którego podróżny przybył.


Podróżnych, którzy ukończyli 17 rok życia obowiązują następujące normy ilościowe i wartościowe na przywóz (w transporcie drogowym) ze zwolnieniem z należności przywozowych niżej wymienionych towarów:

 Zakupione lub nabyte w krajach UEZakupione lub nabyte poza krajami UE
Wyroby tytoniowe*)  
papierosy800 szt.40 szt.
cygaretki400 szt.20 szt.
cygara200 szt.10 szt.
tytoń1 kg50 gramów
Napoje alkoholowe*)  
powyżej 22º10 litrów1 litr
do 22º (likiery, wina wzmocnione)20 litrów2 litry
wina łagodne90 litrów (w tym 60 litrów wina musującego)4 litry
piwo110 litrów16 litrów
inne artykuły, w tym perfumy, kawa, herbatabez limitówtowary w bagażu osobistym o równowartości do 300 Euro ; podróżni  poniżej 15 roku życia – 150 Euro


Inne, niższe normy obowiązują podróżnych mających miejsce zamieszkania w strefie nadgranicznej, pracowników strefy nadgranicznej oraz członków załóg środków transportu wykorzystywanych w ruchu między krajami trzecimi a Wspólnotą.

Przywóz przedmiotów osobistego użytku podróżnych

Podróżny przybywający na obszar celny Wspólnoty Europejskiej na pobyt czasowy w celach turystycznych, sportowych, handlowych, wzięcia udziału w spotkaniach zawodowych, w celach zdrowotnych, w związku ze studiami itp., może przywieźć ze sobą przedmioty osobistego użytku, które będą mu w tym czasie potrzebne. Do przedmiotów osobistego użytku zaliczane są wszystkie przedmioty, nowe lub używane, których podróżny może potrzebować z uzasadnionych powodów do osobistego użytku podczas podróży, biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności podróży, ale wyłączając wszelkie towary przywożone w celach handlowych. Przedmioty osobistego użytku podróżny musi mieć na sobie lub w swoim bagażu (towarzyszącym lub nie).  Przedmioty te muszą być wywiezione z obszaru celnego Wspólnoty Europejskiej przy wyjeździe podróżnego, który te przedmioty przywiózł.

Przykładowa lista przedmiotów osobistego użytku podróżnych: odzież, artykuły toaletowe, biżuteria osobista, aparaty fotograficzne i kamery filmowe wraz z uzasadnioną ilością filmów z akcesoriami do nich, przenośne projektory do przezroczy lub projektory filmowe i akcesoria do nich wraz z uzasadnioną ilością przezroczy lub filmów, kamery wideo i przenośne magnetowidy z uzasadnioną ilością taśm, przenośne instrumenty muzyczne, przenośne gramofony wraz z płytami, przenośne urządzenia nagrywające i odtwarzające dźwięk (włącznie z dyktafonami) z taśmami, przenośne radioodbiorniki, przenośne telewizory, przenośne maszyny do pisania, przenośne maszyny liczące, przenośne komputery osobiste, lornetki, wózki dziecięce, wózki inwalidzkie, sprzęt sportowy, taki jak: namioty i inny sprzęt kempingowy, sprzęt wędkarski, sprzęt do wspinaczek, sprzęt do nurkowania, sportowa broń palna z amunicją, rowery niewyposażone w silnik, kanadyjki lub kajaki o długości do 5,5 metra, narty, rakiety tenisowe, deski do surfingu, deski do surfingu z żaglem, lotnie i paralotnie, sprzęt do golfa, przenośne dializatory i podobna aparatura medyczna oraz artykuły jednorazowego użytku do wykorzystania wraz z nimi, inne artykuły, które mają wyraźnie charakter osobisty.

 

Zgłoszenie celne tych przedmiotów następuje w granicznym urzędzie celnym. Przewożone przedmioty objęte są procedurą odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem z należności przywozowych, bez wymogu składania pisemnego zgłoszenia celnego i zabezpieczenia należności przywozowych. Jednak w przypadku przedmiotów, z którymi wiążą się wysokie kwoty należności przywozowych i podatków złożenie zgłoszenia celnego i zabezpieczenia może być wymagane.

 

Czasowy przywóz środka transportu w celach prywatnych
 
Środki transportu, zarejestrowane poza obszarem celnym Wspólnoty, którymi ta osoba przybywa na obszar Wspólnoty, mogą być przedmiotem odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem z należności przywozowych. Zgłoszenie celne może być dokonane bez przedstawiania jakiegokolwiek dokumentu celnego.
Pojazdy te mogą być wykorzystywane przez podróżnego przez okres jego przebywania na obszarze Wspólnoty, wyłącznie w celu realizacji tych zadań, które były powodem jego przyjazdu.  
Podróżny mający miejsce zamieszkania na obszarze celnym Wspólnoty może korzystać ze środków transportu zarejestrowanych poza obszarem Wspólnoty, w przypadku gdy będzie używać w celach prywatnych środków transportu okazjonalnie, na zlecenie posiadacza rejestracji, który przebywa na obszarze celnym Wspólnoty w momencie używania.  
Podróżny mający miejsce zamieszkania we Wspólnocie może korzystać z środka transportu zarejestrowanego poza obszarem Wspólnoty, jeśli ten środek transportu wynajęty będzie na podstawie pisemnej umowy od przedsiębiorstwa znajdującego się w kraju trzecim, zajmującego się wynajmem pojazdów, aby wrócić do swojego miejsca zamieszkania we Wspólnocie. Środki transportu powinny być zwrócone przedsiębiorstwu zajmującemu się wynajmem, mającemu swoją siedzibę na obszarze celnym Wspólnoty, w terminie 5 dni od dnia wejścia w życie umowy najmu. 
Podróżny zamieszkały na obszarze celnym Wspólnoty i zatrudniony przez właściciela środków transportu, mającego swą siedzibę poza tym obszarem lub w inny sposób upoważnioną przez właściciela, może wprowadzić na obszar Wspólnoty pojazdy zarejestrowane poza tym obszarem, jeżeli będą one używane w celu wykonywania pracy. Mogą być one używane do celów prywatnych, jeżeli jest to przewidziane w umowie o pracę.
 

Materiały pędne (paliwa)


Zwolnieniu z należności celnych przywozowych podlegają paliwa przewożone w standardowych zbiornikach: prywatnych pojazdów silnikowych, użytkowych pojazdów silnikowych, motocykli oraz pojemników specjalnego przeznaczenia (Rozp.Rady EWG nr 918/83, Prawo Celne - Dz.U. nr 68/2004 poz.622 z późn.zm. art.39)

Zwolnieniu z należności celnych przywozowych podlegają również paliwa w ilości nieprzekraczącej 10 litrów, znajdujące się w przenośnych zbiornikach przewożonych przez prywatne pojazdy silnikowe i motocykle.
Zwolnione z należności celnych przywozowych paliwo nie może być odstępowane ani wykorzystywane w pojazdach innych niż te, w których zostało przywiezione.

W przepisach ww. rozporządzenia Rady (EWG) nr 918/83 zawarte zostało upoważnienia dla krajów członkowskich do ograniczenia, w odniesieniu do paliw zawartych w standardowych zbiornikach pojazdów samochodowych, stosowania zwolnień do 200 litrów na pojazd, pojemnik specjalnego przeznaczenia oraz na jedną podróż. 

W związku z powyższym, w krajowych przepisach prawa celnego skorzystano z powyższego upoważnienia i w art. 39 Prawa celnego wprowadzono zapis, zgodnie z którym zwolnione z należności celnych przywozowych są paliwa w ilości nieprzekraczającej:

  • 200 litrów, w przypadku paliwa przewożonego w standardowym zbiorniku handlowego pojazdu samochodowego innego niż autobus lub autokar,
  • 200 litrów paliwa przewożonego w standardowym zbiorniku pojemnika specjalnego przeznaczenia chyba że umowy międzynarodowe stanowią inaczej.

W postanowieniach umowy w sprawie międzynarodowych okazjonalnych przewozów pasażerskich autokarami i autobusami (Umowa INTERBUS), w wyżej powołanym przepisie ustawy - Prawo celnego wprowadzono również zapis ograniczający możliwość stosowania zwolnienia z należności celnych przywozowych do 600 litrów, w przypadku paliwa przewożonego w standardowym zbiorniku handlowego pojazdu samochodowego służącego do odpłatnego lub nieodpłatnego przewozu więcej niż dziewięciu osób włącznie z kierowcą.

 

Przywóz i wywóz towarów przez podróżnych przyjeżdżających spoza Wspólnoty Europejskiej podlegający ograniczeniom

Zakazy i ograniczenia stosowane przy przywozie i wywozie towarów przez podróżnych przyjeżdżających spoza Wspólnoty Europejskiej:

- przywóz i wywóz środków odurzających, substancji psychotropowych uzależniony jest od spełnienia wymagań określonych przepisami prawa,

- przywóz oraz przewóz broni i amunicji wymaga przedstawienia zaświadczenia wydanego przez właściwego Konsula RP, zaś wywóz odpowiedniego zaświadczenia z policji (przywóz broni sportowej i myśliwskiej z Norwegii i Islandii możliwy jest również na podstawie Europejskiej karty broni palnej),

- nie wolno bez zezwolenia przywozić, wywozić i przewozić zwierząt (ani wyrobów z nich) i roślin gatunków chronionych przepisami Konwencji o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem (CITES),

- na wywóz zabytków wymagane jest uzyskanie pozwolenia Ministra Kultury lub instytucji działającej z upoważnienia ministra albo zaświadczenia stwierdzającego, że wywożony przedmiot nie wymaga pozwolenia na wywóz,

- przy przywozie zwierząt należy spełnić wymogi weterynaryjne,

- przy przywozie roślin wymogi fitosanitarne określone w przepisach prawa nie będą dotyczyły niewielkich ilości roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów, jeżeli będą przeznaczone do użycia przez posiadacza lub odbiorcę na własne

niezarobkowe potrzeby lub do konsumpcji podczas transportu i jeżeli nie będzie istniało zagrożenie rozprzestrzeniania się organizmów szkodliwych,

- zabroniony jest przywóz bez zezwolenia odpadów (m.in. zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych),

- zabroniony jest przywóz produktów pochodzenia zwierzęcego (mięsnych i mleczarskich) przeznaczonych do indywidualnego spożycia, jeżeli nie zostaną poddane granicznej kontroli weterynaryjnej w określonych przepisami prawa punktach wwozu na obszar Wspólnoty.

(opr. na podstawie materiałów Min.Finansów (Dept.Cła) -  oraz pisma Informacji Celnej z 08.08.2007 nt. materiałów pędnych)   

sty018


Top