Tymczasowy lockdown w Austrii i w Slowacji

 

LOCKDOWN W AUSTRII

Austria tak jak większość krajów europejskich odnotowuje wzrost zakażeń koronawirusem. W związku z obecną sytuacją pandemiczną rząd federalny Austrii reaguje zdecydowanymi środkami bezpieczeństwa, ogłaszając tymczasowy lockdown dla całej Austrii, który obowiązuje od poniedziałku 22 listopada. Lockdown zostanie poddany ocenie po 10 dniach i ma się zakończyć najpóźniej 13 grudnia. Dotyczy to osób zarówno zaszczepionych, jak i niezaszczepionych. Z tego względu podróże turystyczne w tym momencie nie są możliwe. Podróze słuzbowe i tranzytowe odbywajac sie bez ograniczeń.
O wszelkich szczegółach będziemy Państwa na bieżąco informować.

Austria jako odpowiedzialny kraj przygotowała się do turystyki zimowej w najlepszy możliwy sposób, stosując takie środki zapobiegawcze jak zasada 2-G. Niemniej jednak obecna sytuacja sprawia, że ze względu na wzrost zakażeń konieczne jest wprowadzenie lockdownu jako środka tymczasowego. Austria rozpocznie sezon zimowy tak szybko, jak tylko pozwoli na to ogólna sytuacja.


 

LOCKDOWN W SŁOWACJI

Rząd Słowacji ogłosił, że od 25.11.2021 wprowadzony zostaje na 90 dni stan wyjątkowy, w ramach którego obowiązywać będzie zakaz wychodzenia z domu. Na 14 dni w kraju wprowadza się lockdown. Po 10 dniach władze kraju ocenią skuteczność wprowadzonych obostrzeń. Ewentualne złagodzenie przepisów będzie dotyczyło osób, które się zaszczepiły. Ze wstępnych informacji wynika, że w kraju mają być otwarte tylko sklepy z artykułami pierwszej potrzeby. Będzie można załatwiać sprawy w bankach, ubezpieczalniach i warsztatach samochodowych. Zamknięte będą również centra handlowe. Restauracje będą mogły wydawać posiłki przez okienka.

Do pracy będzie można się udać, ale przy ewentualnych kontrolach należy okazać zaświadczenie od pracodawcy.  Wyjątek od zakazu wychodzenia z domu dotyczy także zaszczepienia się, poddania testowi na obecność koronawirusa. Możliwe będą spacery w parkach lub lasach w najbliższej okolicy.

Stan wyjątkowy nie wprowadza zakazu podróży za granicę. Podróze służbowe i tranzytowe odbywają się bez ograniczeń.

 

Z uwagi na tymczasowy lockdown w Austrii i Słowacji, prosimy o rozważne zamawianie w sklepie internetowym bądź zakup winiet austriackich i słowackich.

Winieta to opłata urzędowa i nie podlega zwrotowi.