Nowe środki bezpieczeństwa na stokach narciarskich w Europie

 

Szanowni Klienci,

Sezon narciarski w pełni. Śnieg i ośrodki narciarskie czekają na Was! Warto zapoznać się z aktualnymi obostrzeniami na stokach w Europie. Przedstawiamy obostrzenia i regulacje w poszczególnych krajach.

 • AUSTRIA

Aktualnie lockdown w Austrii przyniósł zamierzone efekty. Sytuacja związana z zakażeniami uległa poprawie i umożliwia otwieranie placówek w regionach. Podróże turystyczne do Austrii są ponownie możliwe dla osób zaszczepionych i wyleczonych. 12 grudnia hotele i restauracje w Tyrolu, Vorarlbergu i Burgenlandzie wznowiły swoją działalność. Kraje związkowe: Salzburg, Styria i Dolna Austria dołączą do nich w dniu 17 grudnia 2021 roku. W Wiedniu hotele i restauracje zostaną otwarte 20 grudnia. W Górnej Austrii lockdown zakończył się 17 grudnia po tym czasie obiekty noclegowe i gastronomiczne są ponownie otwarte.

Tak działa zasada 2-G (zaszczepiony, wyleczony)

Po zakończonym lockdownie ponownie obowiązuje tzw. zasada 2-G ("zaszczepiony, wyleczony"), jak również stosowanie masek FFP2 w wielu obszarach. Poniżej znajduje się przegląd najważniejszych informacji:

 • Zasada 2-G ("zaszczepiony lub wyleczony") obowiązuje w obiektach noclegowych, gastronomicznych, rekreacyjnych i sportowych, kulturalnych, kolejkach linowych, na jarmarkach lub podczas korzystania z różnego rodzaju usług (jak np. fryzjer).
 • Żadne testy na koronawirusa (ani testy PCR, ani testy antygenowe) nie są już honorowane jako dokument upoważniający do wstępu.
 • Wymóg stosowania maski FFP2 obowiązuje we wszystkich zamkniętych pomieszczeniach publicznych. W branży gastronomicznej maska FFP2 musi być noszona w drodze do i z miejsc siedzących, a w pomieszczeniach mieszkalnych podczas wchodzenia do ogólnie dostępnych pomieszczeń wewnętrznych.
 • Lokale gastronomiczne zamykane są o godz. 22.00. Na razie nie jest możliwa nocna gastronomia, ani Après-Ski.
 • Ważność świadectw szczepień wynosi 270 dni od daty pełnego uodpornienia. W Austrii uważa się, że jest się w pełni zaszczepionym od dnia 2. szczepienia. Potem potrzebna jest jeszcze jedna dawka (zwykle trzecia), aby uzyskać ważne świadectwo. Uwaga! Pojedyncza szczepionka Johnson & Johnson będzie uznawana tylko do 3 stycznia 2022 r., po czym konieczne jest szczepienie przypominające.
 • Dzieci poniżej 12. roku życia są zwolnione z obowiązku przedstawienia jakiegokolwiek dokumentu (dowód zaszczepienia, wyzdrowienia czy wynik testu) upoważniającego do wstępów (wyjątek stanowi Wiedeń, gdzie testy są obowiązkowe od 6. roku życia).
 • Dla dzieci w wieku szkolnym obowiązuje tzw. "Ninja Pass" dostępny dla uczniów austriackich szkół. Opracowywany jest regulamin dla wszystkich tych, którzy nie posiadają Ninja Pass. W Wiedniu dzieci w wieku 12-15 lat nieposiadające dowodu zaszczepienia lub wyzdrowienia muszą okazać negatywny wynik testu PCR nie starszy niż 48 godzin).
 • WŁOCHY

Od 16 grudnia 2021 r. obowiązują nowe zasady wjazdu do Włoch.

Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy podróżujący do Włoch z Polski zobowiązani są do:

 • zarejestrowania przyjazdu na platformie EU Digital Passenger Locator Form* – zobacz instrukcję wypełnienia formularza w podróży samolotem/w podroży autokarem/z dojazdem własnym
 • przedstawienia Unijnego Certyfikatu COVID (inaczej green pass; do pobrania m.in. z IKP/aplikacji mObywatel) zaświadczającego o:
  ukończeniu całego cyklu szczepień co najmniej 14 dni przed wjazdem do Włoch, szczepionką zatwierdzoną przez UE
  LUB
  przebytej chorobie COVID-19 (maksymalnie 6 miesięcy wcześniej).
 • przedstawienia negatywnego wyniku testu na COVID-19 wykonanego w ciągu 24 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch w przypadku testu antygenowego  LUB 48 godzin w przypadku testu PCR – jest to warunek konieczny do przekroczenia granicy włoskiej.

Pozostałe osoby, w tym niezaszczepione podróżujące do Włoch z Polski zobowiązane są do:

 • zarejestrowania przyjazdu na platformie EU Digital Passenger Locator Form* – zobacz instrukcję wypełnienia formularza w podróży samolotem/w podroży autokarem/z dojazdem własnym
 • przedstawienia negatywnego wyniku testu na COVID-19 wykonanego w ciągu 24 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch w przypadku testu antygenowego LUB 48 godzin w przypadku testu PCR – jest to warunek konieczny do przekroczenia granicy włoskiej.
 • odbycia 5-dniowej kwarantanny.
 • przedstawienia negatywnego wyniku testu wymazowego wykonanego na zakończenie kwarantanny.

Dzieci, które ukończyły 6 lat przed przekroczeniem granicy włoskiej muszą wykonać test antygenowy (ważny 24 godziny) albo PCR (ważny 48 godzin). Ponadto należy pamiętać, że:

 • Niezaszczepione dziecko, które ukończyło 12 lat i podróżuje z zaszczepionym rodzicem jest zwolnione z kwarantanny.
 • Niezaszczepione dziecko, które ukończyło 12 lat i nie podróżuje z zaszczepionym rodzicem musi odbyć 5 dniową kwarantannę.

Z obowiązku przedstawienia certyfikatów i testów zwolnione są osoby podróżujące przez Włochy tranzytem

 • SZWAJCARIA

Aktualizacja - 20.01.2022

Szwajcarska Rada Federalna 20 stycznia b.r. wydała komunikat ze zmianami dotyczącymi obostrzeń związanymi z Covid-19. Przede wszystkim są to zmiany wpływające na okres kwarantanny i odbywania podróży do kraju.  Najważniejszą zmianą jest rezygnacja z wymogu testowania dla zaszczepionych osób.

Od soboty 22 stycznia wszystkie osoby, które zostały zaszczepione lub posiadają status ozdrowieńca, nie będą musiały przedstawiać negatywnego testu PCR lub szybkiego testu antygenowego przed wjazdem do Szwajcarii.

Dla osób, które nie zaszczepiły się zostaje utrzymany obowiązek wykonania testów, aby móc wjechać na teren kraju. Ze względu na ograniczone możliwości wykonywania testów podróżni nie będą musieli poddawać się dodatkowym testom między czwartym a siódmym dniu po przybyciu. Oznacza, to, że przy wjeździe do Szwajcarii będzie obowiązywała zasada 3G. Ponadto tylko osoby przylatujące do Szwajcarii samolotem lub przyjeżdżające autobusem dalekobieżnym muszą wypełnić formularz lokalizacji pasażera (PLF).

Od 31 stycznia 2022 r. okres ważności wszystkich certyfikatów Covid-19 dla osób zaszczepionych lub ozdrowieńców zostanie skrócony z 365 dni do 270 dni. Szwajcaria zastosuje zasadę taką jak kraje UE, które również skrócą okres ważności certyfikatów.

 

 • FRANCJA

 

W dniu 24 listopada rząd Francji ogłosił plan dla branży narciarskiej i będzie obejmować obowiązek noszenia maseczek przez wszystkich od 11 roku życia - w wypadku dzieci w wieku od sześciu do 11 lat jest to zalecane, ale nie obligatoryjne. Wskazana jest maseczka typu 1 (AFNOR SPEC S76-001) oraz kominy, które mają funkcję filtrowania powietrza i stosowne certyfikaty. Lokalne władze mogą zmienić zasady zakrywania ust i nosa. Usta i nos trzeba zakrywać również w kolejce do wyciągu - tu obowiązuje też utrzymanie dystansu społecznego - oraz w czasie korzystania z niego. Wyjątek to wyciągi orczykowe i taśmowe. Operatorzy wyciągów muszą też zapewnić dostęp do płynów dezynfekujących.

Obostrzenia ogłoszone przez rząd może się zmienić w zależności od bieżącej sytuacji pandemicznej. Może również zostać wdrożony paszport zdrowia. Będą musieli posiadać go wszyscy od 12 roku życia - nie będzie on zwalniał z obowiązku noszenia maseczek. Jest to dokument podobny do unijnego zaświadczenia cyfrowego, w którym zapisane są informacje o pełnym cyklu szczepienia na covid-19, statusie ozdrowieńca (wynik potwierdzający zachorowanie nie może być starszy niż sześć miesięcy) lub negatywny wynik testu PCR albo antygenowego. Paszport będzie kontrolowany na podstawie zapisanego w nim kodu QR - jego prawdziwość sprawdzi aplikacja Tous Anti Covid Verif, trzeba będzie go przedstawić w biurze stacji narciarskiej, szkółce i przy korzystaniu z wyciągów.

Wspomniana aplikacja rozpoznaje też kody QR wystawione w innych krajach Unii Europejskiej. W przypadku osób, które nie mają dokumentu z kodem, mogą poprosić w aptece o uwierzytelnienie swojego zaświadczenia o szczepieniu, ale pod warunkiem, że zostało ono wykonane preparatem uznanym przez Unię Europejską.

Większość francuskich ośrodków narciarskich zaczyna działać na przełomie listopada i grudnia. Maseczki na twarzy są wymagane we wszystkich zamkniętych przestrzeniach publicznych we Francji.

 • NIEMCY

W Niemczech obowiązują przepisy krajów związkowych. W Bawarii, najważniejszym miejscu urlopów narciarskich, będzie obowiązywać 3G, a w rejonach, gdzie liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców wynosi powyżej 35, obowiązkowe będą maseczki. W Schwarzwaldzie planowana jest nawet zasadę 2G-Plus: dorośli muszą zatem zostać zaszczepieni lub przedstawić dowód wyzdrowienia, a dzieciom wystarczy legitymacja uczniowska. W przeciwieństwie do poprzedniego roku nie jest dozwolone zakrywanie twarzy kominami lub chustami - muszą to być maseczki.
 

 • SŁOWACJA

Aktualizacja - 20.01.2022

Od dzisiaj (19 stycznia) wszyscy dorośli zaszczepieni trzecią dawką, dzieci w wieku 6-18 zaszczepione dwukrotnie oraz dzieci do lat 6 nie muszą przy zameldowaniu się w hotelu okazywać negatywnego wyniku testu.

Pozostałe osoby musze ten wynik pokazywać. Przypomnijmy, że aby wjechać na Słowację należy zarejestrować się na portalu ehranica (https://korona.gov.sk/en/ehranica/). O dzisiaj na Słowacji zniesione zostały limity obłożenie w hotelach, w kolejkach górskich. Otwarto też aquaparki, które do tej pory były zamknięte, na przykład Tatralandię i Beszenową na Liptowie. Na wyciągi wpuszczane są osoby tylko w maskach FFP2, inne są wypraszane z kolejek (maski można kupić za kilkadziesiąt centów w wielu punktach stacji (np. na szczycie Chopoka).

Stan wyjątkowy nie wprowadza zakazu podróży za granicę. Podróze służbowe i tranzytowe odbywają się bez ograniczeń.

 • CZECHY

W Czechach korzystanie z kolejek i wyciągów nie jest ograniczone w związku z pandemią, jednak zakwaterowanie jest możliwe tylko dla zaszczepionych, ozdrowieńców lub posiadających negatywny wynik testu. Nie ma ograniczenia we wjeździe i przejeździe tranzytem, dlatego zakup winiet jest obowiązkowy ( zapraszamy do pzmsklep).

 

 

Przypominamy że od 1 grudnia 2021 roku wchodzi do sprzedaży nowa edycja winiet na rok 2022 do Austrii, Szwajcarii , dodatkowo winiety w formie e-winiet można kupić na autostrady:

 • Austria,
 • Czechy, 
 • Słowacja,
 • Węgry,
 • Bułgaria
 • Rumunia
 • Litwa
 • Łotwa

Kup elektroniczne winiety SZYBKO I BEZPIECZNIE, w biurze od ręki lub przez PZM SKLEP ( z wysyłką e-mailem) u autoryzowanego agenta. Gwarantujemy profesjonalną obsługę i fachową wiedzę przydatną przed podróżą.