Egzotyczne podróże z dziećmi

Podróże z dziećmi mogą być bezpieczną i atrakcyjną formą spędzania wakacji, pod warunkiem odpowiedniego przygotowania medycznego. Właściwe przygotowanie dziecka do podróży zagranicznej wymaga często współpracy lekarza medycyny podróży i pediatry lub lekarza rodzinnego.

U dzieci podobnie jak u dorosłych, można zapobiec wielu problemom zdrowotnym w podróży. Dobór środków profilaktycznych dla dzieci zależy m.in. od wieku i wcześniejszego uodpornienia w ramach kalendarza szczepień dziecięcych.

U dzieci powyżej 2 miesiąca życia dopuszczalne jest zastosowanie repelentów zawierających DEET, ikarydynę lub IR3535 - zgodnie ze wskazówkami lekarza i zasadami podanymi przez producenta. Od stężenia substancji aktywnej w repelencie zależy czas jego działania, u dzieci zaleca się środki dostosowane do planowanego okresu przebywania na zewnątrz. Po powrocie do bezpiecznego wnętrza należy opłukać skórę dziecka z repelentu i przechowywać go w miejscu niedostępnym dla dzieci. 

WHO stanowczo odradza podróże niemowlętami i małymi dziećmi w rejony zagrożone malarią tropikalną, ze względu na zwiększone ryzyko ciężkiego przebiegu choroby i śmierci z powodu malarii w tej grupie wiekowej.