Herbarium Hotel&Spa w Chomiąży k. Bydgoszczy

POBYT 3 DNIOWY ZE ZWIEDZANIEM BYDGOSZCZY

CENA – OD 410 ZŁ OD OSOBY (POKÓJ DWUOSOBOWY TYPU COMFORT)

 

Herbarium Hotel & Spa to luksusowy czterogwiazdkowy obiekt położony w uroczej miejscowości Chomiąży. Usytuowany jest na terenie 6 hektarowego parku z XIX wieku na brzegiem Jeziora Chomiąskiego. To wymarzone miejsce relaksu i wypoczynku. Podczas pobytu w Hotelu zachęcamy zwiedzić okoliczne atrakcje oraz miasto Bydgoszcz, które znajduje się około godziny drogi od obiektu.

CENA ZAWIERA:

  • Dwa noclegi ze śniadaniem w pokoju typu Comfort
  • Pokój wyposażony w łazienkę z prysznicem, klimatyzacje, TV, Wi-Fi, sejf, szafę, suszarkę do włosów, kapcie, ręczniki, butelkę wody gazowanej i niegazowanej w dniu przyjazdu, minibar, telefon, szlafroki i zestaw do parzenia kawy i herbaty
  • Nieograniczony wstęp do Sali fitness wyposażonej w sprzęt kardio i siłowy
  • Dostęp do strefy Wellness
  • Wstęp na kryty basen z panoramicznym widokiem na Jezioro Chomiąskie
  • Wstęp do jacuzzi i strefy saun

 

DZIEŃ 1

MUZEUM KOLEJKI WĄSKOTOROWEJ I RUINY ZAMKU DIABŁA WENECKIEGO W WENECJI, ŻNIN

Do muzeum z Hotelu dojedziemy w zaledwie 15 minut. Jest to największy w Europie skansen, gdzie na jego terenie zgromadzono unikatowe parowozy, wagony towarowe i osobowe i drezyny. Cała kolekcja liczy 70 eksponatów. Najstarsze z nich pochodzą z XIX w.: unikatowy wagonik pocztowy - najmniejszy w Europie, cysterna, miniaturowe platformy, dwuosiowe wagony towarowe oraz parowóz firmy Orenstein & Koppel w Berlinie. Ponadto w weneckim skansenie urządzono stylową poczekalnie kolejową, wagon pocztowy, w którym przesyłki stemplowane są specjalnym datownikiem, ekspozycję umundurowania, latarni, kasowników, znaków sygnałowych i innych przedmiotów używanych w kolejach wąskotorowych.

Niedaleko od muzeum znajdują się ruiny XIV-wiecznego zamku zbudowanego przez kasztelana nakielskiego Mikołaja Nałęcza zwanego "Krwawym Diabłem Weneckim".

JEDEN BILET NA DWA OBIEKTY:

Bilet normalny – 14zł

Bilet ulgowy – 12zł

 

REZERWAT ARCHEOLOGICZNY W BIKUPINIE

Rezerwat znajduje się 2,5 km drogi od Muzeum Kolejki Wąskotorowej, więc spacerem zajmie nam to około 30 minut. Jest to jeden z największych w Europie rezerwatów archeologicznych. Dzięki swojej wyjątkowej wartości dla dziedzictwa kulturowego Polski został uznany za Pomnik Historii. Obejmuje on obszar około 38 ha z licznymi śladami dawnego osadnictwa, od epoki kamienia po wczesne średniowiecze. Z nich najsłynniejsze jest stanowisko na półwyspie Jeziora Biskupińskiego z pozostałościami osady obronnej z przełomu epok brązu i żelaza – niezwykle istotne dla tzw. „archeologii mokrej” zajmującej się stanowiskami bagiennymi i torfowymi. Jego odkrycie znalazło się w gronie 100 najważniejszych archeologicznych odkryć XX wieku. Dziś w rezerwacie znajdują się rekonstrukcje obozowiska łowców i zbieraczy (wizualizacja), osady pierwszych rolników, osady obronnej na półwyspie, grobów skrzynkowych, wioski piastowskiej, oraz Chata Pałucka – obiekt etnograficzny, wpisany do rejestru zabytków.

Ceny biletów od 12 zł

Parking płatny niestrzeżony – 6 zł/cały dzień

 

DZIEŃ 2

BYDGOSZCZ

Do Bydgoszczy dojedziemy z Hotelu w niecałą godzinę. To miasto, w którym każdy coś dla siebie znajdzie. Znajdują się tu unikalne muzea i piękne, zielone tereny sprzyjające aktywności oraz urokliwe secesyjne kamienice.

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Kościół Klarysek)

Kościół Klarysek, to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów Bydgoszczy. Jednonawowa gotycko-renesansowa świątynia została wzniesiona pomiędzy 1582 a 1618 rokiem. We wnętrzu , które pozostało klasztornie powściągliwe w doborze elementów wystrojowych na uwagę zasługuje przede wszystkim polichromowany, kasetonowy strop z XVII-XVIII wieku, obraz św. Stanisława Kostki autorstwa Leona  Wyczółkowskiego, manierystyczna alabastrowa płaskorzeźba z 1595 roku), XVII/XVIII-wieczne kraty barokowe.

Stary Rynek

Centralny plac w mieście otoczony jest urokliwymi kamienicami. W jednej z nich, punktualnie o godzinie 13:13 oraz 21:13, w oparach dymu pojawia się postać Twardowskiego. Podczas swojego pobytu w Bydgoszczy słynny czarnoksiężnik pomieszkiwał w Gospodzie pod Zgorzelcem. Wokół placu mieści się mnóstwo kawiarni oraz restauracji, a wieczorami Rynek tętni życiem.

Nie brakuje tu oczywiście zabytkowych budynków – w monumentalnym gmachu dawnego kolegium jezuickiego mieści się obecnie Ratusz. Tuż obok Rynku znajduje się najstarszy, bo pochodzący z XV wieku, kościół w mieście – to katedra św. Marcina i Mikołaja. Warto zajrzeć do środka, bo wnętrze naprawdę robi wrażenie.

Ulica Długa

Klimat dawnej Bydgoszczy poczuć można na ulicy Długiej. Urok tego miejsca tkwi w stylowych kamieniczkach. Kiedyś było to handlowe centrum miasta, dziś już straciło na swoim znaczeniu.  Przy Długiej warto zajrzeć do Muzeum Mydła i Historii Brudu.

Muzeum Mydła i Historii Brudu zwiedza się z przewodnikiem, najlepiej telefonicznie zarezerwować sobie miejsca na wybraną godzinę. Bilety wstępu kosztują 18 PLN.

Muzeum Mydła i Historii Brudu

Zobaczycie tu m.in. XIX-wieczny pokój kąpielowy, zbiór urządzeń służących do prania oraz kolekcję mydeł z całego świata. Najcenniejszym eksponatem okazało się słynne mydełko Fa – egzemplarz okazał się tak wartościowy, że trzeba go trzymać pod kluczem.

Barka Lemara

Woda zawsze odgrywała w Bydgoszczy ogromną rolę, szczególnie w rozwoju przemysłu. Wyładowane towarem barki przepływały Kanałem Bydgoskim, a na jednostkach wychowywały się kolejne pokolenia. Dziś jedyna taka barka – Barka Lemara – jest zacumowana przy ulicy Spichlernej. Jej wnętrza zostały wyremontowane i zaadaptowane na potrzeby muzeum. Gdy zejdziemy pod pokład to zobaczymy, jak kiedyś wyglądało miejsce pracy bydgoskich szyprów oraz jak umiejętnie trzeba było zaaranżować niewielką przestrzeń na potrzeby mieszkaniowe.

Bilet wstępu – 2 zł

Spacer nad Brdą

Spacerując promenadą wzdłuż Brdy podziwiać można zarówno piękne zabytkowe budynki, jak i nowoczesną architekturę. Charakterystyczny Pałacyk Lloyda z XIX wieku sąsiaduje tu z modernistycznymi spichrzami, w których mieści się siedziba banku. Z jednej strony zobaczyć można stare śluzy miejskie z XVIII wieku, z drugiej fale miarowo odbijają się o futurystyczne domki na wodzie.

Rzeka gra w Bydgoszczy pierwsze skrzypce. Dosłownie, bo nad samym jej brzegiem mieści się też imponujący budynek Opera Nova. Tu odbywa się także letni cykl koncertów Rzeka Muzyki.  A przez pobliski Mostek Zakochanych możemy dostać się już prosto na urokliwą Wyspę Młyńską.

Wyspa Młyńska

Zielona oaza w samym sercu Bydgoszczy. Wyspa Młyńska to idealne miejsce na chwilę relaksu od zgiełku miasta. Zadbane trawniki, alejki, którymi można przechadzać się w cieniu drzew czy ławeczki nad rzeką tworzą urzekający klimat.

Warto zajrzeć również do tutejszych muzeów. W charakterystycznym Białym Spichrzu zobaczyć można zbiory archeologiczne należące do Muzeum Okręgowego. Tuż obok, w Europejskim Centrum Pieniądza, podziwiać można prawdziwy Skarb Bydgoski. Na początku 2018 roku podczas prac archeologicznych w bydgoskiej katedrze przypadkowo natknięto się na żelazną kasetkę. Ukryta przez lata pod posadzką skrywała w sobie prawdziwy skarb: kolekcję złotych monet, biżuterię, ozdoby oraz dewocjonalia.

Na Wyspie mieści się też nowoczesny budynek Przystani Bydgoskiej, która swoją architekturą świetnie wpisuje się w przestrzeń miasta. Działa tutaj wypożyczalnia sprzętu wodnego, a Bydgoszcz to jedno z tych miejsc, które warto zobaczyć właśnie od strony rzeki.

Elementem krajobrazu Wyspy Młyńskiej są też imponujące budynki Młynów Rothera. Obecnie są one poddawane renowacji, ale w przyszłości mają pełnić funkcje kulturalne i naukowe.

Wenecja Bydgoska

Tuż przy Wyspie Młyńskiej rozciąga się Wenecja Bydgoska. Stare kamienice oraz budynki dawnych fabryk nadają temu miejscu wyjątkowy klimat. Warto przyjść tu o zachodzie słońca, pospacerować wzdłuż Młynówki czy skosztować lokalnych trunków w Warzelni Piwa.

Spacerem po Śródmieściu

To właśnie w tej części miasta można zobaczyć jedne z najpiękniejszych kamienic w Bydgoszczy.

Najbardziej okazałe i bogato zdobione można podziwiać przy ulicy Gdańskiej. Tu warto zatrzymać się na dłużej przy budynku o charakterystycznej wieży zakończonej hełmem przy placu Wolności 1 oraz przy Hotelu pod Orłem. Więcej secesyjnych kamienic zobaczyć można przy ulicy Cieszkowskiego.

Zajrzeć warto też do Dzielnicy Muzycznej. To urokliwy i spokojny zakątek Bydgoszczy, w którym mieszczą się obiekty kulturalne, w tym Filharmonia Pomorska. W okolicy powstał park pełen rzeźb upamiętniających wybitnych kompozytorów.

 

DODATKOWE INFORMACJE:

  • Doba hotelowa zaczyna się od godz. 16 w dniu przyjazdu a kończy o godz. 11 w dniu wyjazdu
  • Restauracja dostępna w Hotelu
  • Możliwość zrealizowania bonu turystycznego

 

DOKONAJ WSTĘPNEJ REZERWACJI - CENA ZALEŻY OD WYBRANEGO TERMINU!

 

Rezerwuj