Opłaty drogowe


 Przejazd autostradami i drogami ruchu szybkiego jest płatny w formie winietek. Wysokość opłat zależna jest od  rodzaju pojazdu i okresu pobytu na terytorium Austrii. Winietki obowiązują na drogach:

 

 

*) dodatkowo płatne odcinki specjalne - patrz poniżej

Uwaga: Przyczepy ciągnięte przez pojazd o maksymalnym ciężarze całkowitym do 3,5 tony nie potrzebują dodatkowej winietki ani Go-Box'u. Wystarczy ważna, prawidłowo naklejona winietka na pojeździe ciągnącym.
Brak winietki, na autostradzie lub drodze ruchu szybkiego karany jest mandatem w wysokości  120 Euro. Nieuregulowanie mandatu na miejscu grozi grzywną od 300 do 3000 Euro + koszt wykupienia winietki.  
Na terytorium Austrii winietki można nabyć w biurach automobilklubu austriackiego (OAMTC), urzędach pocztowych, kioskach, na stacjach benzynowych oraz w punktach pobierania opłat drogowych, a w Polsce w
biurach turystyki PZM i delegaturach granicznych PZM oraz przez internet.


Niezależnie od posiadania winietki na niżej wymienionych odcinkach dróg obowiązują dodatkowe opłaty, ceny przejazdu w 1-stronę dla pojazdów kategorii 1 (motocykl, pojazd do 3,5 tony):

Opłaty pobierane za przejazd drogami wysokoalpejskimi (ceny orientacyjne w Euro):

 

*) dzieci w wieku 6-15 lat są uprawnione do 50% zniżki

W związku z oddaniem do ruchu drugiego przejazdu w tunelu Pfänder od dnia 04.07.2013 został zniesiony obowiązek posiadania dodatkowej winietki „korytarzowej” dla pojazdów do 3,5 tony. Tunel będzie przejezdny drogami:
- A14 na trasie Horbranz – Hohenems,
- L190 na trasie Bregenz - Lochau.
Powyższe drogi objęte są obowiązkiem posiadaniem czasowej winietki (10-dniowej, 2-miesięcznej lub rocznej).

 

 

System opłat VIDEOMAUT 
Dla ułatwienia przejazdu autostradami  A9 (Pyhrn), A10 (Tauern), A13 (Brener) i S16 został wprowadzony nowy system opłat, który automatycznie identyfikuje pojazd po jego tablicach rejestracyjnych. System został wprowadzony z myślą o samochodach często korzystających z ww.autostrad i posiadających 1-roczną winietkę opłat drogowych. Karty Videomaut zachowują ważność przez 1 rok, a ich cena wynosi, w Euro:

Karty systemu videomaut można wykupić w Austrii, Niemczech na punktach granicznych, stacjach paliw lub w systemie on-line pod adresem: www.videomaut.at Korzystać z niego mogą samochody osobowe z rejestracją zagraniczną pod warunkiem, że nie ciągną przyczepy a ich szerokość nie przekracza 2,3 m. Na pas przeznaczony dla samochodów z kartą Videomaut można wjeżdżać z prędkością 15 km/h.

Pojazdy powyżej 3,5 ton podlegają elektronicznemu systemowi poboru opłat drogowych (w tym również samochody campingowe o dmc powyżej 3,5 tony). Bliższe informacje o systemie i niezbędnym do niego wyposażeniu znajdują się na stronach: www.go-maut.at  i www.asfinag.at Kategoria i wysokość opłat za przejazd pojazdu powyżej 3,5 ton (w tym autokaru i samochodu campingowego) zależy od ilości osi i klasy emisji spalin. Od 01.01.2015 taryfa za 1 km wynosi: 

Uwaga: Powyższe ceny nie zawierają 20% podatku VAT.

Ponadto na odcinkach specjalnych pobierana jest dodatkowa opłata, w Euro wynosi:


 
Przełęcze okresowo zamknięte dla ruchuUwaga: na autostradzie A13 pojazdy kat.4+ obowiązuje w nocy (od 22:00 do 05:00) taryfa nocna tj. podwójna stawka w stosunku do taryfy dziennej.

Przełęcz: Okres zamknięcia:
Filzensattel (2) grudzień - marzec
Furka Joch (1)  październik - czerwiec
Grossglockner (2) - Hochalpenstrasse  listopad - kwiecień
Hahntennjoch (1) listopad - maj
Nassfeld (granica z Włochami) październik - maj
Silvretta/Bielerhöhe (1) listopad - maj
Sölk Pass (2)  listopad - maj
Staller/Sattel; granica z Włochami (2)  listopad - maj
Timmelsjoch-Hochalpentrasse; gr.z Włochami (1) październik - czerwiec

(1) zakaz ruchu pojazdów z przyczepami i samochodami campingowymi
(2) nie zaleca się przejazdu samochodami campingowymi i pojazdami z przyczepami. 


Zakaz ruchu pojazdów z przyczepami i samochodów campingowych przez przełęcze czynne cały rok: Gerlos (droga) * Loibl (tunel) * Wurzen (granica ze Słowenią) * Zirlerberg (Seefeld) - od strony północnej.

Odradza się przejazd samochodami campingowymi i pojazdów z przyczepami przez przełęcze czynne cały rok:  *Alpl * Arlberg (dozwolony przejazd tylko na odcinku Vorarlbrg-Lech) * Buchauer Sattel * Flexen(Zurs) * Gaberl/Stubalpe * Hengst * Hochentauern  * Hochtannberg * Holzleiten Sattel * Kartitscher Sattel * Klipptztörl * Kreuzberg Sattel (Karyntia) * Kühtai Sattel * Neumarkter Sattel * Norberthöhe * Ochsattel * Plöcken * Präbichl * Radl (granica ze Słowenią) * RadstädterTauern * Seeberg/Aflenz * Soboth * Turracher Höhe * Zellerrain * Zirlerberg (strona południowa).   

 

Rezerwuj