AUSTRIACKIE PLAKIETKI EKOLOGICZNE DLA SAMOCHODÓW CIĘŻAROWYCH

 

W związku z wprowadzonymi w Austrii przepisami środowiskowymi dla samochodów ciężarowych i pojazdów przegubowych (każdy samochód ciężarowy i ciągnik siodłowy) od 1 stycznia 2015, w zależności od klasy emisji spalin, do jakiej jest zaliczany, każdy pojazd musi być oznaczony plakietką emisji spalin normy Euro.

 

Wszystkie samochody ciężarowe młodszych typów klasy N klasy emisji spalin Euro 2 do 6 muszą być od 01.01.2015 oznaczone plakietką emisji spalin Euro, w przypadku jazdy tymi samochodami do lub przez obszary objęte zakazem.

 

Wszystkie samochody ciężarowe, poruszające się w przyszłości po terenie Austrii powinny być oznaczone plakietką emisji spalin Euro, ponieważ kolejne regiony Austrii zapowiedziały podobne ograniczenia i zakazy. W razie konieczności przejazdu przez obszar objęty zakazem bez wymaganej plakietki, kierowca musi się liczyć z możliwością otrzymania mandatu w przypadku kontroli. Obowiązek oznaczenia pojazdów winietą ekologiczną nie dotyczy autobusów.

Wszystkie samochody do 3,5t zarejestrowane jako osobowe nie są objęte obowiązkiem posiadania plakietki ekologicznej. 

 

Nowy wymóg oznaczania pojazdów plakietką emisji spalin Euro dotyczy też najnowszych i najbardziej nowoczesnych samochodów ciężarowych i pojazdów przegubowych we wszystkich kategoriach wagowych. Dotyczy to tylko ciężarówek i przegubowych pojazdów kategorii N, a nie dotyczy innych pojazdów silnikowych kategorii N (np.: maszyny samobieżne, itp.).

Plakietki emisji spalin Euro z innych krajów, w szczególności z Niemiec, nie będą uznawane w Austrii, w związku z różnicami w przepisach i ustawach o zakazach i oznaczeniach.

 

Zakres ograniczeń obowiązujący od 1 stycznia 2015.

 

Posiadanie plakietki jest konieczne dla przejeżdżających przez Wiedeń oraz miasta Dolnej Austrii, Styrii i Burgendlandii. Oznacza to, że samochody poruszające się autostradami i drogami szybkiego ruchu, z i do Wiednia, na południe, północ jak też w kierunku Słowacji oraz Węgier muszą być oznaczone plakietkami ekologicznymi ( mapa poniżej):

Od 01.05.2017 obowiązek oznakowania wszystkich pojazdów ciężarowych i wszystkich emisji spalin również w Tyrolu .
W związku z sektoralnym zakazem jazdy i wyjąciem z niego wszystkich pojazdów ciężarowych klasy emisji spalin Euro 6 jak też klasy emisji spalin Euro 5 do 31.04.2017 – był wprowadzony obowiązek oznakowania tych 2 klas pojazdów winietą ekologiczną już od 2016 roku.
Natomiast z dniem 1 maja 2017 wchodzi obowiązek oznakowania wszystkich pojazdów klas emisji spalin Euro 3, Euro 4, Euro 5 i Euro 6. Pojazdy o klasie emisji spalin Euro 1 i Euro 2 nie mogą już jaździć przez Tyrol.

 

PROCEDURA UZYSKANIA PLAKIETKI

PZM TRAVEL, jako jedyne biuro w Polsce zajmuje się pośrednictwem w zamawianiu austriackich plakietek ekologicznych dla samochodów ciężarowych.
Do wystawienia plakietki potrzebny będzie, formularz zamówienia, skan dowodu rejestracyjnego, skan dokumentu potwierdzającego emisję spalin oraz opłata.
Zamówienia należy składać za pośrednictwem
PZM SKLEP.
Koszt plakietki: 185,50 zł.
 

Przewidywany czas oczekiwania do 21 dni. Ze względu na okres świąteczny czas realizacji jest wydłużony o kolejne 2 tygodnie.

FORMULARZ ZAMÓWIENIA

ZAKUP PLAKIETKI