Aktualności PZM INFO

 

Szczyt sezonu- czas wakacyjnych wyjazdów i wzmożonego ruchu na drogach. Wiele osób po raz pierwszy udaję się w podróż po Europie własnym pojazdem. Jak przygotować się do takiej podróży? Co należy sprawdzić i załatwić przed wyjazdem?

Pamiętajmy, że przy dłuższych podróżach ważne jest także dobre przygotowanie pojazdu do trasy. Przed wyjazdem należy sprawdzić stan techniczny pojazdu. Szczególną uwagę należy zwrócić na:

  • sprawność akumulatora;
  • stan hamulców oraz płynu hamulcowego;
  • stan żarówek;
  • poziom oleju silnikowego;
  • stan opon (ciśnienie i głębokość bieżnika).

Pamiętajmy także o wyposażeniu pojazdu, w podróż warto zabrać apteczkę pierwszej pomocy, gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelki odblaskowe dla wszystkich pasażerów. W większości krajów w Europie rzeczy te są wręcz wymagane i sprawdzane podczas kontroli drogowej.

Polisy OC wystawiane przez polskie towarzystwa ubezpieczeniowe są akceptowalne w prawie wszystkich krajach Europy, jedynie  w niektórych krajach wymagane jest posiadanie dodatkowego ubezpieczenia tzw. Zielonej Karty. Zalecamy sprawdzić czy takie ubezpieczenie nie jest wymagane w krajach, przez które będziemy przejeżdżać.

Warto sprawdzić czy ubezpieczenie pojazdu zawiera dodatkowy assistance zapewniający pomoc w razie wypadku lub awarii. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą ubezpieczenia assistance przygotowanego przez Polski Związek Motorowy, zagraniczne assistance na 30 dni to koszt jedynie 85 zł. Do ubezpieczenia pojazdu mozesz dokupić polise turystyczną Bon Voyage. Ubezpiecznie assistance można wykupić online TUTAJ.

Do przekraczania granic niezbędny jest dokument tożsamości. Do wjazdu do większości krajów wymagany jest dowód osobisty lub paszport. Dokumenty muszą być czytelne i niezniszczone. Pamiętajmy o sprawdzeniu ważności dokumentu. Dowód lub paszport powinien być ważny przez cały okres trwania naszej podróży. Przypominamy, że dzieci i młodzież przed 18 rokiem życia, także muszą posiadać dowód osobisty lub paszport - legitymacja szkolna nie jest dokumentem tożsamości.  Zachęcamy, żeby sprawdzić jakich dokumentów będziemy potrzebować by wjechać do danego kraju.
Dzieci i osoby nieletnie podróżujące z dorosłymi a posiadające inne nazwisko niż osoby dorosłe ( w tym nawet rodzice) mogą byc poddane weryfikacji prawnego podróżowania z dorosłymi. Opiekun podróży powinien okazać się dokumentem tożsamosci dziecka ale także ( w przypadku Wlk. Brytanii ) mogą być poproszone o udowodnienie swojego związku z małoletnim, okazać upoważnienie do przekraczania granic/y, o akt urodzenia,o  akt rozwodu itp).  Zaostrzone kontrole w UE oraz Wlk. Brytanii i Skandynawii mają na celu wieksza ochronę małoletniego, zapobieganie handlu ludźmi bądź nieuregulowanymi sprawami sądowymi wewnątrz rodzin z małżeństw wielonarodowych.

Przed wyjazdem, warto zadbać o zapoznanie się z formą opłat za przejazd autostradami i sprawdzić czy w krajach, przez które będziemy przejeżdżać opłaty uiszcza się na bramce, czy też wymagane są winiety opłat drogowych  w formie naklejek lub elektronicznego potwierdzenia. Informacje o sposobie opłat drogowych w Europie znajdują się  TUTAJ
Zachęcamy do zakupu winietek jeszcze przed wyjazdem - pozwala to zaoszczędzić czas, który byśmy spędzili stojąc w kolejkach przed punktami sprzedaży. Winiety można zakupić stacjonarnie w BIURACH OBSŁUGI lub wysyłkowo w PZM SKLEP.

Przed wyjazdem warto zebrać podstawowe informacje dotyczące kraju, do którego się wybieramy. Sprawdzić aktualne przepisy wjazdowe, przepisy ruchu drogowego, koszt opłat drogowych oraz sytuację na granicach. Trasę przejazdu należy zaplanować wcześniej, biorąc pod uwagę postoje oraz ewentualne noclegi tranzytowe. Sprawdzić adresy stacji benzynowych oraz orientacyjne ceny paliwa. Należy wybierać główne, często uczęszczane drogi. Warto również sprawdzić adresy oraz telefony do polskich przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych za granicą.  

Zachęcamy do zalogowania się w naszym serwisie online PZM INFO gdzie znajdują się szczegółowe informacje dotyczące przepisów drogowych w krajach europejskich.
Dostęp do serwisu to jedynie 15 zł rocznie.

Informacje redakcyjne - serwisow i portali: ZOBACZ

https://autokult.pl/29630,zagraniczne-przepisy-ktore-moga-zaskoczyc-polakow

Życzymy udanych i bezpiecznych podróży!