Od 1 października 2018  kierowcy w naszym kraju nie  muszą wozić dowodu rejestracyjnego i polisy OC.W dalszym ciągu trzeba mieć przy sobie prawo jazdy. To efekt zmian  ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Ministerstwo Cyfryzacji zaznaczyło w komunikacie, że podczas kontroli drogowej uprawnione służby sprawdzą dane w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), gdzie znajdują się informacje o pojeździe i o polisie OC. ( wypowiedź Ministra Cyfryzacji tutaj https://twitter.com/hashtag/CyfryzacjaToFrajda?src=hash )

Ministerstwo Cyfryzacji przypomniało w komunikacie, że dowód rejestracyjny w dalszym ciągu pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym, zaś właściciele pojazdów nadal mają obowiązek posiadania ubezpieczenia OC.

Turyści - Pamiętajcie zatem wyjeżdżając zagranicę o zabraniu ważnego dowodu rejestracyjnego i polisy OC a takze ważnego prawa jazdy   !!!!!

Procedura w razie kolizji

Według KGP w razie kolizji - wbrew pojawiającym się w mediach informacjom - jej uczestnicy nie będą musieli każdorazowo wzywać na miejsce policji. Każdy kierowca, który spowodował kolizję - jak podkreśla policja - ma bowiem obowiązek przekazania danych niezbędnych do wypłaty ubezpieczenia.

Prawo o ruchu drogowym nakłada obowiązek wymiany między sobą danych personalnych dotyczących uprawnień i danych dotyczących ubezpieczenia pojazdu. Osoba, która odmówi podania takich danych uczestnikowi zdarzenia, naraża się na odpowiedzialność za niewypełnienie tego obowiązku i to bez względu na to, czy chodzi o wypadek, czy kolizję drogową .

W razie wątpliwości i sporu każdy może sprawdzić ubezpieczenie samochodu, wpisując numery jego tablic rejestracyjnych na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Posiadając Upoważnienie PZM w trakcie kolizji udokumentujesz prawne użytkowanie pojazdu i Policja lokalna nie będzie musiała Ciebie sprawdzać.

Awarii pojazdu nie da się zaplanować . Dlatego kup od jutra najlepsze ubezpieczenie Assistance w pakiecie klubowym 30 dni  za 120 zł. KUP TERAZ