NIEMCY - PLAKIETKA STREFY EKOLOGICZNEJ

UMWELTZONE PLAKETTE- INFORMACJE OGÓLNE

Z roku na rok wzrasta ruch samochodowy, a co za tym idzie zwiększa się zanieczyszczenie powietrza. W walce z emisją spalin zagrażającą nie tylko ludziom, ale też zabytkom wprowadzono w niemieckich miastach strefy ekologiczne. Oznacza to ograniczony lub całkowity zakaz wjazdu do określonych stref. Strefy te obejmują przede wszystkim centra miast.

Do tzw. stref zielonych może wjechać jedynie pojazd oznaczony specjalną plakietka tzw. Umweltzone Plakette.  Posiadanie plakietki zezwala na wjazd pojazdów do stref miast objętych ograniczeniami. Plakietki są wydawane przez odpowiednie urzędy niemieckie i stacje diagnostyczne.

 Za wjazd bez plakietki Umweltzone do strefy objętej ograniczeniem wjazdu pojazdów, grozi mandat w wysokości 80€ oraz punkty karne, nawet w przypadku, gdy pojazd spełnia wymogi uprawniające do otrzymania plakietki ekologicznej. Regulacja ta dotyczy także zmotoryzowanych turystów i osoby przebywające w podróży służbowej, a poruszające się samochodem osobowym, ciężarowym lub autobusem na terenie Niemiec. Prawo wjazdu do '' zielonych stref'' mają samochody osobowe i ciężarowe oznaczone specjalną czerwoną, żółtą lub zieloną plakietką z wpisanym numerem rejestracyjnym pojazdu. Rodzaj przyznawanej plakietki zależny jest od normy emisji spalin, spełnianej przez te pojazdy. 

Turyści i obcokrajowcy mogą ubiegać się o wydanie plakietki w dowolnym niemieckim mieście. 
Jest ona ważna bezterminowo na całym obszarze Niemiec. Zmiana numeru rejestracyjnego pojazdu pociąga za sobą obowiązek ponownego uzyskania plakietki. Klasyfikacja samochodów do określonych grup emisji substancji szkodliwych następuje na podstawie danych dot. normy emisji spalin w dokumentach rejestracyjnych pojazdu lub według daty pierwszej rejestracji pojazdu.

 

Norma czystości spalin

Grupa emisji substancji szkodliwych

Data pierwszej rejestracji pojazdu osobowego

Data pierwszej rejestracji pojazdu ciężarowego

Plakietka

SILNIK WYSOKOPRĘŻNY

 

 EURO 4

 od 01.01.2006 r.

 od 01.10.2006 r.

  

SILNIK BENZYNOWY

 EURO 1 lub starsze ( bez katalizatora)

 1

 przed 01.01.1993 r.

 

 nie mogą otrzymać

 EURO 1 lub wyższa 

 4

 od 01.01.1993 r.

 

 

 

WYKAZ I PLANY MIAST Z OBOWIĄZKIEM POSIADANIA PLAKIETKI EKOLOGICZNEJ (PDF)

Specjalnie w celu oznakowania strefy ekologicznej do niemieckiego kodeksu drogowego wprowadzono nowy znak drogowy noszący nr 270.1. Znak dodatkowy informuje, które pojazdy mogą wjeżdżać do danej strefy.

Koniec strefy ochrony środowiska oznaczony jest znakiem 270.2

Stuttgart to pierwsze miasto w Niemczech, które wprowadziło całkowity zakaz wjazdu diesli od 1 stycznia 2019. Chodzi o samochody, które nie spełniają normy Euro 4 lub niższej (plakietka zielona), czyli te wyprodukowane przed 2005 rokiem. Kara za łamanie przepisów będzie wynosiła 80 euro. Sukcesywnie zakaz będzie rozszerzany na inne niemieckie miasta. 

PROCEDURA UZYSKANIA "UMWELTZONE PLAKETTE"  W POLSCE

Biuro PZM Travel na podstawie podpisanej umowy z firmą uprawnioną do bezpośredniej dystrybucji na terenie Polski nalepek ekologicznych, które umożliwiają wjazd na teren stref ekologicznych w Niemczech, uzyskało prawo do prowadzenia czynności pomocniczych w nabyciu Plakietki Umweltzone, która będzie ważna we wszystkich miastach niemieckich, które takie uregulowania wprowadziły lub wprowadzą w przyszłości.


Do wystawienia plakietki potrzebny będzie, formularz zamówienia, skan dowodu rejestracyjnego,obie strony, dokument musi być ważny - ważne badanie techniczne, w formacie  jpg lub pdf, o wielkości nie większej niż 200kb oraz opłata.
Zamówienia należy składać w naszych biurach obsługi lub za pośrednictwem PZM SKLEP.

Koszt plakietki: 170,00 zł

Przewidywany czas oczekiwania trwa do 14 dni roboczych od daty zaksięgowania wpłaty na naszym rachunku i przesłania kompletu dokumentów. Czas ten może się skrócić lub wydłużyć.

Plakietka jest ważna na czas nieokreślony tylko dla jednego samochodu (numer rejestracyjny wpisywany jest na plakietce).  W przypadku zmiany numeru rejestracyjnego pojazdu lub zbicia szyby należy ponownie wykupić plakietkę.

 

ZAKUP PLAKIETKI