Newsy z Europy

Chorwacja

Otwarto nowy most, który połączył z lądem dalmacką wyspę Čiovo leżąca w pobliżu Splitu. Do tej pory, aby dostać się na wyspę, trzeba było przejechać drogą prowadzącą przez centrum zabytkowego miasteczka Trogir.

Nowa przeprawa i infrastruktura drogowa, otwarta we wtorek 18 lipca, zmniejszy zatory komunikacyjne w centrum zabytkowego Trogiru wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a także zapewni lepsze połączenia z lotniskiem w Splicie i pobliskimi autostradami.

Most o długości 547 metrów, zbudowano w ciągu trzech lat i kosztował około 25 mln euro, z czego 85 proc. sfinansowano z funduszy Unii Europejskiej.

 

Francja

Od 1 lipca we Francji obowiązuje nowe ograniczenie prędkości na drogach krajowych. Dozwoloną prędkość zmniejszono z 90 kilometrów na godzinę do 80. Jest to ważna wiadomość dla turystów, którzy chcą zjechać z autostrady by zwiedzić francuskie miasteczka. Nowe zarządzenie dotyczy 400 tysięcy kilometrów dróg. Zdaniem władz zmniejszenie prędkości o dziesięć kilometrów na godzinę ograniczy wypadki śmiertelne.

Przekroczenie dozwolonej prędkości o 10 kilometrów na godzinę będzie karane naliczaniem punktów karnych i mandatem w wysokości 70 euro.

Poniżej tabela z informacją o dozwolonych prędkościach we Francji:

1) autokary z układem hamulcowym ABS - 100 km/h
2) 90 km/h przy ciężarze niższym lub równym 12 ton 
3) 60km/h dla pojazdów przegubowych lub z przyczepą o ciężarze równym lub wyższym niż 12 ton
4) 70 km/h gdy pojazd jest wyposażony w ABS

 

Na co jeszcze polski kierowca powienien zwracać uwagę podróżując po europejskich drogach? Poniżej klika przykładów przepisów, na ktore powinniśmy zwrócić uwagę wybierając się za granicę.

ALBANIA

Coraz więcej polskiich turystów wybiera się do Albanii podczas letniego wypoczynku. Warto pamiętać, że większość albańskich motocyklistów i kierowców jeździ bez włączonych świateł, dlatego MSZ nie zaleca podróżowania po tym kraju w godzinach wieczornych i nocnych.

CZECHY

W tym kraju dozwolona ilość alkoholu we krwi to 0 promila. Za naruszenie tego przepisu grozi nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych mandatu oraz zakaz prowadzenia pojazdu w Czechach. Warto również uważnie patrzeć na ograniczenia prędkości, w Czechach karane jest to wysokimi mandatami, a zagraniczny kierowca otrzymuje punkty karne.

KOSOWO

Kosowo nie ratyfikowało Konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym. A to znaczy, że  jeżdżąc w tym kraju można otrzymać mandat za brak wyposażenia, które jest w nim obowiązkowe. Przed podróżą należy wyposażyć się w  kamizelki odblaskowe, trójkąt ostrzegawczy, apteczkę z rękawiczkami, linkę holowniczą i komplet zapasowych żarówek.

SERBIA

Od 2018 r. na wszystkich autostradach działają zestawy do odcinkowego pomiaru prędkości pomiędzy bramkami poboru opłat. Przekroczenie limitu może prowadzić do nałożenia wysokiej kary. MSZ ostrzega także przed oszustwami pomocy drogowych. Zdarza się, że fachowcy naliczają zagranicznym turystom wielokrotnie większe opłaty za usługę i części.

 

Po więcej informacji na temat przepisów drogowych w Europie zapraszamy do naszego serwisu PZM INFO.  Roczny abonament to jedynie 15 zł!