Porady przed podróżą - nasz ekspert radzi

Przed wyjazdem kierowca powinien sprawdzić stan techniczny pojazdu. Szczególną uwagę należy zwrócić na:

 • sprawność akumulatora;
 • stan hamulców oraz płynu hamulcowego;
 • stan żarówek;
 • poziom oleju silnikowego;
 • stan opon (ciśnienie i głębokość bieżnika);

Jak unikać zagrożeń

Ważne, aby zadbać również o bezpieczeństwo w trakcie podróży. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych porad, które mogą być przydatne w czasie wyjazdu:

 • Pamiętaj by utrzymywać regularny kontakt z bliskimi w Polsce, zwłaszcza, jeśli wyjazd jest dłuższy niż zazwyczaj.
 • Korzystaj z hoteli, które cieszą się dobrą opinią.
 • W przypadku noclegów w namiocie, przyczepie lub kamperze, pamiętaj, aby zatrzymywać się w miejscach do tego wyznaczonych i chronionych.
 • Unikaj podróżowania nocą, zwłaszcza bocznymi i rzadko uczęszczanymi drogami. Postoje zaplanuj w miejscach do tego przeznaczonych i zabezpieczonych. 
 • Zachowaj wzmożoną ostrożność i koncentrację podczas jazdy. W nieznanych warunkach drogowych nietrudno spowodować kolizję.
 • Opuszczając samochód zabieraj ze sobą kluczyki i włączaj alarm, staraj się nie zostawiać wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu.
 • Podczas jazdy zamykaj drzwi pojazdu. Nie zabieraj przygodnych pasażerów, zwłaszcza poza obszarem zabudowanym.
 • Dowiedz się o obyczajach i zwyczajach, które panują w danym kraju, staraj się do nich dostosować. Unikaj prowokujących zachowań. Pamiętaj, że władze kraju, do którego się udajesz mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj.
 • Cenne przedmiotu oraz większość gotówki warto zdeponować w hotelowym sejfie. Jeśli nie ma takiej możliwości, pamiętaj, aby nie trzymać wszystkich pieniędzy w jednym miejscu.
 • Zachowaj ostrożność w zatłoczonych miejscach publicznych. Staraj się nie przebywać po zmroku w miejscach nieznanych.
 • Przestrzegaj zasad higieny i spożywaj wyłącznie sprawdzone produkty.
 • Podczas wycieczek uwzględnij warunki klimatyczne oraz własne możliwości zdrowotne i kondycyjne. Nie wybieraj się na samotne wyprawy, w miarę możliwości odbywaj podróże w większej grupie osób.

 

DOKUMENTY
Dokumentami uprawniającymi do wjazdu na terytorium krajów Strefy Schengen,  EOG oraz Szwajcarii są dowód osobisty lub paszport. Dokumenty muszą być ważne, w dobrym stanie technicznym i umożliwiać identyfikację posiadacza. W przypadku podróży do państw spoza UE wymaganą ważność paszportu określają przepisy poszczególnych krajów. Dokładne informacje na temat dokumentów osobistych, dokumentów pojazdu oraz wiz znajdują się na stronach PZM INFO

 

UBEZPIECZENIE
Osoby wyjeżdżające pojazdem za granicę powinny posiadać ważne ubezpieczenie OC. Jest ono akceptowane w prawie wszystkich krajach Europejskich.  W niektórych państwach wymagane jest dodatkowe ubezpieczenie OC tzw. "Zielona Karta". Poza ubezpieczeniem samochodu zalecane jest także wykupienie ubepieczenia turystycznego KL i NNW. Po więcej informacji na temat ubezpieczeń zapraszamy na stronę PZM INFO.

 

POMOC KONSULARNA
W przypadku utraty dokumentów należy zwrócić się o pomoc do polskiego konsula. Aby umożliwić lepszy kontakt z urzędem konsularnym MSZ wprowadził system internetowy, dzięki któremu można zgłosić podróż zagraniczną obywateli polskich co w przypadku sytuacji kryzysowych ułatwi przekazanie informacji: www.e-konsulat.gov.pl 
Informacje na temat zakresu pomocy konsularnej znajdują się w dziale PZM INFO.

 

MANDATY ZAGRANICZNE

Wyjeżdżając za granicę samochodem należy pamiętać, że nie stosując się do przepisów ruchu drogowego w innym kraju narażamy się na ukaranie mandatem. Turyści  podróżując po krajach Unii Europejskiej muszą stosować się do przepisów obowiązujących w odwiedzanym kraju. W każdym kraju  zarówno przepisy ruchu drogowego oraz wysokość mandatów i ich egzekucja jest inna.
Więcej infomarcji na temat mandatów znajudje się na stronach PZM INFO

 

 

 

 

UWAGA !

 

Hak holowniczy
Kierowcy, którzy posiadają hak holowniczy zamontowany na stałe a nie podróżują z przyczepą winni założyć na niego tzw. „czerwony kapturek”, jeżeli zaś mają hak zdejmowany należy go zdemontować.Zabezpieczenie gotówkowe
Przy wyjazdach indywidualnych należy zabrać ze sobą odpowiednie na czas podróży zabezpieczenie finansowe w formie gotówki czy też kart kredytowych, które trzeba okazywać na życzenie służb celnych danego kraju.

Winietki opłat drogowych
Posiadanie winietki opłat drogowych jest obowiązkowe w Austrii, Czechach, Słowenii, Szwajcarii, na Słowacji i na Węgrzech. Nabycie ich przed wyjazdem pozwoli na szybkie i bezproblemowe korzystanie z sieci drogowej poszczególnych krajów. Sprzedaż w Polsce prowadzą biura turystyki PZM lub
PZM Sklep
W innych krajach też obowiązują opłaty drogowe, które reguluje się bezpośrednio na bramkach lub też w formie winietek zakupowanych na granicy np. Bułgaria i Rumunia.

 

Informacje na temat paszportów i wiz, ubezpieczenia OC oraz ubezpieczenia kosztów leczenia oparte są na materiałach własnych oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, MSWiA, Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych i Narodowego Funduszu Zdrowia.